Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Czifferszky István: A sete bárány és a kuvasz (történetek kutyákról)

Budapest, 1983. Móra kiadó, 244 oldal, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Móra
Kiadás éve:
1983
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Zrínyi
ISBN:
963 11 3325 7
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
244
Nyelv:
magyar
Méret:
14.5x20cm
Állapot:
Súly:
295 g
990 Ft


"Másik embert pedig nem tud felfogadni, mert a katonaság minden épkézláb embert behívott. Valamirevaló suhanc, bojtárnak való meg nem akadt kedvére való. így azután maradt a Béni, akinek hét gyermeke miatt nem kellett bevonulnia. Ezért a sok gond mind reá meg a két kuvaszra zúdult. Mert Béni egymaga volt számadó juhász, nyájterelő juhász, ellető juhász meg fejő juhász is. Mindig az volt, aminek éppen lennie kellett.
A beteg birkák orvoslását már meg sem érdemes említeni. Röviden szólva: két marokra fogta a munkát, mert a népes családnak kellett az étel, ruha, bakancs. Ezen igyekezetében serkentette még az is, hogy gazdájának olyan nagy volt az ismeretségi köre Huszton, Ra-hón, de még Ungvárott is, hogy könnyen árthatott meg segíthetett az embernek.
Azokról a Budapestről érkező méltóságos és kegyelmes urakról, akik vadászni utaztak ide, s akiknek az érkezésekor még a gazda is villámgyorsan lekapta a kalapját, úgy hajlongott előttük - már beszélni sem érdemes. Ezek az urak mindig a gazdánál szálltak meg. Ilyenkor volt ám eszem-iszom! Hajtok a vadászathoz, fogat, meg ha kellett, hátas és málhás ló is.
Ezért nem hagyhatta el a birkákat Béni egész évben jóformán egy napra sem. Most is, hogy leoldotta Betyárt a láncról, megnézte, hogy a kuvasz - szokásához híven - háromszor-négyszer körülrohangálja a hodályt, majd a jókora terület.- ez egyszersmind szérűskertnek is szolgált - kerítését vizsgálta meg, és csak azután kezdett nyugodtabban sétálni.
Béni lámpát gyújtott, és a házilag főzött jó lúgos szappannal megmosta a kezét. Azután megtömte a pipáját, pöfékelni kezdett, miközben a családra, a háborúra és a birkákra gondolt.
Gondolhatott ő sok mindent a világról és annak viselt dolgairól, arra azonban sem ébren, sem álmában nem gondolt, hogy milyen bitang helyzetbe kerül, nem is olyan sokára, a sete bárány miatt. Mint minden helyzetnek, a jónak is meg a rossznak is van kezdete, közepe és vége. Béni bitang helyzete azzal kezdődött, hogy amikor a gazda kijött a karámhoz megnézni, milyen a szaporulat, Béni jelentette neki a sete bárányt. A gazda azt felelte, hogy most vágtak két disznót, maradjon a sete bárány, hadd nőjön az anyja tején. Azután majd csak jó lesz valamire. A jelentés után végigvizslatta a hodályt, és szemlátomást elégedetten távozott. A szánról még visszaszólt Béninek, hogy másnapra küld egy embert, ő pedig - mármint Béni - hazamehet a családjához, de sötétedésre itt legyen."


Illyés Gyula: Lélekbúvár

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk - 2012.

Herczeg Gyula: Olasz-magyar szótár

Frederick Forsyth: Az afgán

Jenny Randles: Ufók (Hogyan lássuk?)

Nagyrábéi falukönyv 2.

John Grisham: Camino sziget

Magyar Statisztikai Zsebkönyv XI. évf. 1942

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Sas Péter: Mesélő képeslapok: Kolozsvár 1867-1919

Pók Lajos: A szecesszió

Madách Imre: Az ember tragédiája

Fekete Gyula: Esztendőre vagy kettőre

Bársony István: Délibáb

Krenner István: Jó játék az akvárium

Wass Albert: Az Antikrisztus és a pásztorok-2001.

Bein Károly: A kis bogárgyűjtő

Guy de Maupassant: Egy asszony élete-A Szépfiú-Péter és János

Olaf Groehler: A légi háborúk története 1910-1980