Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Domanovszky György: A magyar nép díszítőművészete I-II.

Budapest, 1981. Akadémiai Kiadó, 322+397 oldal, a 2. kötet végig fekete-fehér, és színes fotókkal illusztrálva, kiadói, egészvászon-kötésben, eredeti védőborítóval, jó állapotban.

Kiadó:
Akadémiai
Kiadás éve:
1981
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Akadémiai
ISBN:
963 05 1781 7
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
719
Nyelv:
magyar
Méret:
18x27 cm
Állapot:
Súly:
1654 g
5690 Ft


"Az a tény, amit itt megállapítottunk, szükségessé tesz egy rövid kitérést, mely a népművészet egészén belül a bútornak mint művészeti ágnak különleges helyzetét világítja meg. Miután a parasztbútor generációkon ksresztül öröklődött, lényegesen kevesebb készült belőle, mint a népművészet bármely más ágához tartozó tárgyakból. Talán a viseletnek egyes darabjairól, így például a subáról mondhatjuk el ugyanezt. Egy-egy bútorfajtából stílusonként elenyészően kevés készült a fazekasok, takácsok, szűcsök, szűrszabók stb. által egy-egy stíluson belül készített tárgyféleségekhez viszonyítva.
Az anyag muzeális megőrzéséről pedig mindenekelőtt azt kell leszögeznünk, hogy mivel a bútor a legterjedelmesebb és így legnehezebben tárolható anyag, a többi népművészeti ág tárgyaihoz mérten elenyésző számban mutatkozik hazai és nemzetközi viszonylatban is. Egy-egy bútorfajta vagy bútorstílus többnyire csak reprezentatív darabokkal van képviselve a múzeumokban. Az elmondott okoknál fogva pedig a magángyűjteményekben levő darabok száma, néhány különlegesen érdekes és jelentős darabtól eltekintve, elhanyagolható. Mindez meghatározza, hogy a tudományos feldolgozásnál csak korlátozott anyagra tudunk támaszkodni, viszont a népi bútor falun ma niár egyáltalában nem tanulmányozható. A számok törvénye alapján így az emlékanyagból való következtetés is sokkal korlátozottabb. Még az írott emlékanyag sem jelent legtöbb esetben olyan tájékoztatást, mint más népművészeti anyagoknál. Ezért van az, hogy végül is az olvasó a többi művészeti ághoz viszonyítva meg fogja állapítani, mennyi itt nem a tárgyi anyagra támaszkodó feltevés.
Megállapításunk erősen érvényesül, amikor az Alföld parasztbútorait, az egyes műhelyeket, az egyes stílusokat vizsgáljuk. Debrecen asztalosainak tulajdonítható bútorból oly kevés maradt fenn, hogy csak apró sajátosságok összerakásából lehet igen ingatag következtetéseket levonni. Nem tudjuk például azt, hogy Kecskemét, mely bizonyára igen jelentős asztalosközpont lehetett, mit termelt, milyen stílust alakított ki, mi volt ennek a piaca, mily messzire jutott el, ha egyáltalában Kecskemét közvetlen környékén túljutott. És végül is voltak-e rokon vonások Debrecen és Kecskemét stílusa között, és ha igen, úgy az miben mutatkozott. De Kecskemét csak egy a sok asztalosközpont közül, mely e nagy területen működött. Csak sejtjük, de még nem tisztáztuk, hogy például Makó, Szeged asztalosbútorainak mik voltak a jellemzői.
Legtöbbet a hódmezővásárhelyi és az un. békési bútorokról tudunk. Mindkét területről viszonylag nagyobb számú emlékanyag maradt fenn."


Ilosvay Ferenc: Jó vadászatot! Újszerű!

Szántó Ferenc: Az élet tövisei - Mirtusz

Reader's Digest-A múlt nagy rejtélyei

Európai utasok-A vasfüggönyön innen és túl

Rényi Alfréd: Valószínűségszámítás

Lábadi Károly: Drávaszög lexikon

Gabriel García Márquez: Egy emberrablás története

Kis Károly: Általános geofizikai alapismeretek

Martina Cole: Arctalan

Bevezetés a filozófiába

Magyar katonai misszók-Missziók 2009

Kiss Gábor: Várak, várkastélyok, várhelyek Magyarországon

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

M. Kiss Pál: Művészetről mindenkinek

Taács Béla: "Uram, hajlékodat, szeretem házadat..."

Végh Antal: Nyugati utakon

Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese - 1974.

Földi Pál: Rongyos gárda

Széchenyi Zsigmond: Ünnepnapok - Egy magyar vadász hitvallása 2. rész

Obádovics József Gyula: Matematika