Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Kálmánchey Albert: A szerencse fia vagyok-Egy pszichiáter emlékezései

Debrecen, 2010. Szerző Kiadása, 208 oldal, szövegközti képekkel, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Szerző
Kiadás éve:
2010
Kiadás helye:
Debreczen
Nyomda:
Kapitális
ISBN:
978 963 06 9097 3
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
208
Nyelv:
magyar
Méret:
16.5x24 cm
Állapot:
Súly:
340 g
2200 Ft


"A téli szombat vagy vasárnap estéken a felnőttek sokszor kártyáztak. Átjöttek a szomszédok és nagy nevetések, egymás bolondítása, ugratása közepette órákon át "zsíroztak". Apám nagy mestere volt ennek. A mellette heverő lapok közül kicsente a heteseket és mindig ütni tudott, amíg rá nem jöttek a társak a turpiságra.
Az istállóban ősztől tavaszig unalmas és csaknem mindennapos feladat volt az ízikszedés. A teheneink ugyanis az esti és reggeli szénaadagjuk után mindig kaptak a jászolba egy-két kéve csutkát, azaz csövük nélküli szálas kukoricát (azt, amit manapság már mint semmire sem valót, otthagynak lábon a földeken), amelyről aztán a leveleket a kóróig lerágcsálták. Ezeket két karunk ölelésével kihordtuk előlük az ól közepére egy nagy kupacba. Mivel a csupasz szálak össze-vissza álltak, a tövüknél fogva mindet takaros kis kévékbe kellett rendezni és összekötni. Amikor a hátsó udvaron kiszáradtak, ezeket használtuk .1 kenyérsütés előtt a kemence felfűtésére.
A kemence nyílása a pitvarban volt, a konyha (tűzhely!) mögött, búbos része a körbe futó párkánnyal pedig jobbra, a kisszobában, ahol aludtunk. A kemencét csak kenyérsütésre használtuk, esténként a konyha adott meleget. Az időjárás hidegre fordultával, mielőtt a lefekvés előtti étkezéshez behúzódtunk a kisszobába, már a vaskályha kezdte a meleget ontani. A kenyérsütés mindig várva-várt áldott esemény volt. Erre a földekről is hazajöttünk. Gyönyörűek voltak azok a kenyerek, és a kis cipó, majd utánuk a lángos megzsírozva., s a kenyérszelés megható ünnepi pillanata! A kenyér, mint az édesanya és a víz, feltétlen védettséget és tiszteletet élvezett. Ha a porba leejtettük, lefújtuk, letisztítottuk és ettük tovább. Egy falat sem mehetett kárba.
A kenyereket az e célra készített, házilag szőtt kendőbe takartuk és a kamrában tároltuk, ahol 4-5 hétig is elállt. Ebben az alvásra szolgáló kisszobából egy kis ajtó nyílott s így kerülőút nélkül közlekedhettünk a kamra kincseihez: a szalonnához, tepertőhöz, kolbászhoz, liszthez vagy a borhoz. A szemes termények és a szerszámok is itt kaptak helyet. A tornácvégre nyíló ajtaja mögött volt a padlásfeljáró a meglehetősen elöregedett létrával, amelyen sokszor lépkedtem fel titokban és óvatosan, és a padláson a nagy fagerendán is halkan próbáltam egyensúlyozni, hogy elcsenjek néhány szem diót, aszalt szilvát, vagy a felkötött szőlőből egy-egy apró fürtöt. Hasonlóan nagy körültekintést igényelt a rudakon lógó fenséges ízű és illatú kolbászok rövidítgetése, újra és újra abban a hitben, hogy azt a kis karika kolbászt, a kis lecsippentett falatkát lehetetlen, hogy édesanyám észrevegye, Ugyanígy jártam el az utca felé néző nagyszoba (ebben voltak anyámnak a hozományt képező bútorai, amelyek felét elvitték adótartozás fejében; ebben csak kivételes alkalmakkor fűtöttünk) szekrényeinek tetején tárolt befőttekkel is. Ha megbontottam egyet, akkor a falhoz közel, a sorok mögé rejtettem, s hogy anyám rá ne jöjjön, elől katonás rendet raktam. Az megkönnyítette a dolgomat, ha egy-két üveg befőtt már meg volt kezdve, bár ekkor is rémülten kellett figyelni és tudomásul venni, hogy a dézsmálgatás, minden trükkjeim ellem' re apasztja a rendkívül vonzó finomságokat, de gyermeki hitem abban, hogy hátha ez csak illn'/jú, és édesanyám is híjával van észrevevési képességeinek, minduntalan rávett tervszc ni beosztása megnehezítésére."


Bölcseletek (latin-magyar)

Kedvenc receptjeim-Szárnyasok

Végh Antal: Nyugati utakon

Forisek Péter: A Római Birodalom képes története

Reader's Digest - A természet titokzatos világa

Szili Sándor-Szvák Gyula: A középkori orosz történelem forrásai

Márai Sándor: Napló 1976-1983

Péczely Lajos: Közép-Ázsia-'Aki erre jár, nem tér vissza'

Magyarország állatvilága-Móczár Miklós: Karcsúméhek

Horváth József: Szabadkai és palicsi képes levelezőlapok története 1898-1945

dr. Baranyi Béla szerk.: Sáránd - Fejezetek a település múltjából és jelenéből

Kurucz Gyula: Szeretek , tehát voltam

Jackie Silberg: Baba-móka

Leonard Goldberg: Jégbe zárva

Gyimesi György: A Meru lankáin, vadászélmények

Peter Hein: A klinika II.

Budapest anno és most - Budapest then & now

Móra Ferenc:A fele sem tudomány-Utazás a földalatt

P. Szalay Emőke: A debreceni kerámia

Dr. Mágocsy-Dietz Sándor: A növények táplálkozása-Tekintettel a gazdasági növényekre