Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

dr. Kétly László: A család egészsége

Budapest, 1931. Dante Kiadó, 791 oldal, számos szövegközti ábrával és színes képtáblával illusztrálva, kiadói félbőr-kötésben, a gerinc fej-lábrészén a bőr picit berepedt, egyébként jó állapotban.

Kiadó:
Dante
Kiadás éve:
1931
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Hornyánszky Viktor R.-T.
Kötés típus:
félbőr
Terjedelem:
791
Nyelv:
magyar
Méret:
18x24.5cm
Állapot:
Súly:
1962 g


"..családjuktól eltávolítjuk és kórházba, intézetbe vagy szanatóriumba (csakis közös szobába) küldjük őket.

A terhesség utolsó hónapjaiban mutatkozó kellemetlenségek milyenek: feszülő érzés a hasban, gyomornyomás, étvágytalanság, az alsó végtagok duzzadása, vivőeres csomói, a megnagyobbodott méhnek az erekre gyakorolt nyomásából származnak, s így természetesen, csak a szülés után szűnnek meg egészen. Deréktáji fájdulom néha kezdődő vesebajból, sokszor azonban onnan ered, hogy besüppedő, puha fekhelyen alszik a terhes nő. Ha akár a terhesség elején, akár végén fellépő tünetek valamelyike a szokottnál nagyobb mértékben lép fel, orvos tanácsát kell kikérni.

Az étkezés nagyjából lehet a megszokott, egyszerre ne egyék túlsokat, inkább többször étkezzék naponta, semmi esetre sem kell többet ennie, mint azelőtt. Kerüljük el a tapasztalás szerint nehezen emészthető, székrekedést és bélfelfúvódást okozó ételeket, milyenek pld. a zsíros húsfélék, zsíros, gyúrt tészta, káposzta, a száraz hüvelyesekből készült főzelék.  Az erősen fűszerezett ételek, szeszes italok, szódás ásványvizek, erős fekete kávé nem jó. A "megkívánt" ételekből csak annyit egyék a terhes, hogy gyomrát meg ne rontsa, oly eledelt, amelytől undorodik, nem kell megennie.

Fog- és szájápolás igen fontos, a rossz fogakat rendbe kell hozatni, vagy kihúzatni, fogat húzni lehet a terhesség alatt is. Fontos a naponkénti székürülés, amelyet lehetőleg célszerű étrendi szabályokkal érünk el; lefekvéskor pohár cukros víz, éhgyomorra hideg víz, főtt aszalt szilva a levével, beáztatott füge a levével, vajas kenyér mézzel, malátás főzetek, stb. Ebédhez, vacsorához bőven friss főzelék (spenót, zöldborsó, bab, saláta, répa) főtt és nyers gyümölcs többnyire meghozza a kívánt eredményt. Ha mégsem használna, beöntéshez és végső esetben enyhe hashajtóhoz kell fordulnunk. (Joricin, purgo, keserű víz, bécsi ital, kalifig, Senna-levélfőzet). Vizeletet legalább négyhetenkint, a terhesség vége felé kéthetenkint kell megvizsgáltatni. Kezdődő vesebaj ugyanis felismerhető a vizeletből. Megfelelő étrendi szabályokkal megakadályozható kifejlődése.

A ruházat legyen a terhesség második felében bő és kényelmes, szoros ruhát ne hordjon, szoknyáit, harisnyáit ne kösse szorosan, legjobb a harisnyát oldalt tartó, úgynevezett kantáros kötő, nem körkörös! Ha eres a lába, gumiharisnyát vagy Ideál-pólyát kell viselni. Haskötő és mellényke használata ajánlatos, fűzőt legfeljebb a negyedik hónapig szabad hordani. A mellénykére gombolhatja a harisnyakötőt, alsószoknyát, nadrágját. (Hideg időben nagyon ajánlatos a meleg nadrág). A felső ruhákat lehetőleg válltartók hordják.

A mellbimbó ápolása a terhesség kezdetétől fogva szükséges: naponta lemosás szappanos vízzel! A kemény, kérgesbőrű bimbót, finom, táblaolajos ruhácskával borogatjuk. A nem eléggé kiemelkedő bimbót naponta többször kihúzzuk tejszívó üveggel (mellhúzóval), majd a kiemelkedett bimbót előbb megmosott két ujjal forgatja és húzza. A szülés előtti hat héten keresztül (és a szülés utáni hat héten belül) tilos a nemi érintkezés."


Christopher Mason: A milliárdos csalás

Körös-Maros Nemzeti Park

Kós Károly: Erdély-Kulturtörténeti vázlat-Reprint

Sütő András: Sárkány alszik veled

Ole Hallesby: Személyiségtípusok

Aczél Endre: Acélsodrony - A hatvanas évek

Navigátor világatlasz - A föld politikai és gazdasági térképe

Helen E. Sminth-Anthony J. Frew: Allergia

Cserszilvásy Ákos: A vadászat mestere

Axel Munthe: San Michele regénye

Kanteletár

George Sand: Consuelo I-II.

Kemény Dezső: A titokzatos kecskebak-Fantasztikus bűnesetek

Szepes Erika-Szerdahelyi István: Verstan

Paul Diepgen: Geschichte der Medizin

Kerékgyártó Béla (szerk.): Berlin átváltozásai - Város, építészet, kultúra

Priszter Szaniszló: Növényneveink - Magyar-latin szógyűjtemény

Domanovszky György: A magyar nép díszítőművészete I-II.

W.O. James: Bevezetés a növényélettanba

Kovács Andrea(szerk.): Árpád népe - 1000 év magyar mondái