Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Mátyás Vilmos: Utazások Erdélyben

Budapest, 1977. Panoráma, 223 oldal, fekete-fehér képanyaggal, kiadói, karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Panoráma
Kiadás éve:
1977
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963 243 730 6
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
223
Nyelv:
magyar
Állapot:
Súly:
319 g
990 Ft


Immár ötödször megjelenő útikalauzunk a tágabb értelemben vett Erdélyt (Trans- és Cissilvániát, az egykori Partiumot, a történelmi Erdélyhez tartozó részeket), vagyis Máramarostól a Szilágyságon át az Erdélyi-szigethegységtől nyugatra eső vidékeket, a Körösök és a Maros, valamint az egykori Temesköz (Bánát) tájait is megismerteti az olvasóval. Szatmár, Bihar, Arad, Temes és Krassó-Szörény megyéket 1918 óta a magyarországi tudatban is Erdélyként tartják nyilván, bár történetileg ezek egykor Magyarország Tiszántúli részei voltak. A román földrajzi irodalom e területeket Maramures., Cri§ana és Bánat részekre osztotta, de a második világháború után egységesen Erdély területéhez számítja.
Az erdélyi táj változatos és különlegesen szép. A hegyormokon várromok koronázzák a meredek falú szurdokvölgyekben kanyargó utakat, a hatalmas erdőségekben barlangok, végtelen havasi legelők, az alpesi jellegű, sziklás magashegységi vidékeken csillogó tengerszemek várják a turistát. Furcsa sziklahasadékok, hévízforrások, fantasztikus alakú sóhegyek és sós tavak mellett római erődök maradványai, népvándorlás korabeli földvárak sáncai láthatók, az erődtemplomok és a bástyás falakkal övezett középkori városok régi idők hangulatát árasztják. A faragott székelykapuk és a román fatemplomok, a festői népviseletek az itt élő népek ősi művészetéről tanúskodnak.
A könyv „Általános tudnivalók" című fejezetének földrajzi, természetrajzi és történelmi összefoglalója után a „Turisták ABC"-jében közöljük azokat az információkat és tanácsokat, amelyeket egyetlen utas sem nélkülözhet. Ezután a „Részletes útikalauz" részben ismerteti a szerző a legérdekesebb látnivalókat.
A leírt útvonalak mindegyike - a határátlépő helyektől nyugatról kelet felé haladva -, ha áttételesen is, végül Brassóba vezet. A javasolt kirándulások és kitérők révén Erdélynek úgyszólván minden csücskébe eljuthatunk. A helységek és a táj látnivalóinak ismertetésében természetesen nem törekedhettünk teljességre. A legfontosabb, többnyire a főútvonalak mentén fekvő, köny-nyebben elérhetőket a lap széíén, vastagon nyomott számok jelzik. Helyüket a szám indexével azonos bétűjelzésű térképvázlatokon, vagy pedig a könyv elején (az úgynevezett előzéktérképen), illetve végén (a hátsó előzéktérképen) kereshetjük meg, számuk szerint.


Illyés Gyula: Lélekbúvár

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk - 2012.

Herczeg Gyula: Olasz-magyar szótár

Frederick Forsyth: Az afgán

Jenny Randles: Ufók (Hogyan lássuk?)

Nagyrábéi falukönyv 2.

John Grisham: Camino sziget

Magyar Statisztikai Zsebkönyv XI. évf. 1942

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Sas Péter: Mesélő képeslapok: Kolozsvár 1867-1919

Pók Lajos: A szecesszió

Madách Imre: Az ember tragédiája

Fekete Gyula: Esztendőre vagy kettőre

Bársony István: Délibáb

Krenner István: Jó játék az akvárium

Wass Albert: Az Antikrisztus és a pásztorok-2001.

Bein Károly: A kis bogárgyűjtő

Guy de Maupassant: Egy asszony élete-A Szépfiú-Péter és János

Olaf Groehler: A légi háborúk története 1910-1980