Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Erdész Sándor: Nyírség

Budapest, 1974. Gondolat Kiadó, 313 oldal, fekete-fehér fotókkal illusztrálva, kiadói karton-kötésben, a papírborító széle kopottas, könyvtári pecséttel, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1974
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
ISBN:
963-280-024-9
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
313
Nyelv:
magyar
Méret:
10.5x19cm
Állapot:
Súly:
287 g
3690 Ft


"A szecskavágás az első világháború után a paraszti állattartásban is egyre nagyobb teret hódított, nem utolsósorban azért, meri a szecskába a gyengébb minőségű takarmányt is bele lehetett keverni. A szecskavágót kézzel hajtják, több erős ember kell hozzá. A szecskát különféle szálasokból állították elő: búzaszalmából, tengericsutkából, réti szénából, a nádas szélén nőtt sásból, s amihez csak hozzá tudtak jutni. Ezen kívül kevertek bele korpát, reszelt répát, főtt krumplit, moslékot, töreket, olajpogácsát. Akadt olyan lovát szerető ember is, aki a felesége kevéske lisztjéből lopkodott, hogy a szecska minőségén javítson. A szecskát gyakran pácolták (savanyították) olyanformán, hogy a jószág esteli adagját reggel, a reggeli adagját este készítették el. Bizony még a szecskázás mellett is előfordult, hogy kora tavasszal az ereszből kihúzgálták a szalmát, a disznóólról leszedték a tengericsutkát. A jószág meghálálta a takarmányozást, a ló az igavonásban, a tehén a tejadásban, emellett minden jószág a zsíros trágyájával.
A szegényesen tartott jószág alól csak sovány, hasznavehetetlen trágya kerül ki. A trágyakezelés módját ugyancsak érteni kell! Az istálló földjét szalmával, törekkel, ha más nincs, összekapargatott falevéllel lealjazzák. A jószág alól a trágyát vasvillával reggel és este kihányják. A trágya aztán az egyre magasodó, tégla formájú ganajdombban érik. A jól rakott trágyadombfctején a hó elolvad. A. gyenge trágyát kimossa az eső, kiszárítja a szél, a rosszul tartott baromfi pedig széjjelkapirgálja. A tél utolján, amikor még a hó el sem olvad, már megkezdődik a trágyahordás. A gazdálkodó ember ezzel kezdi meg a „tavaszi" munkáját, a kenyeret adó föld gondozását."


Christopher Mason: A milliárdos csalás

Körös-Maros Nemzeti Park

Kós Károly: Erdély-Kulturtörténeti vázlat-Reprint

Sütő András: Sárkány alszik veled

Ole Hallesby: Személyiségtípusok

Aczél Endre: Acélsodrony - A hatvanas évek

Navigátor világatlasz - A föld politikai és gazdasági térképe

Helen E. Sminth-Anthony J. Frew: Allergia

Cserszilvásy Ákos: A vadászat mestere

Axel Munthe: San Michele regénye

Kanteletár

George Sand: Consuelo I-II.

Kemény Dezső: A titokzatos kecskebak-Fantasztikus bűnesetek

Szepes Erika-Szerdahelyi István: Verstan

Paul Diepgen: Geschichte der Medizin

Kerékgyártó Béla (szerk.): Berlin átváltozásai - Város, építészet, kultúra

Priszter Szaniszló: Növényneveink - Magyar-latin szógyűjtemény

Domanovszky György: A magyar nép díszítőművészete I-II.

W.O. James: Bevezetés a növényélettanba

Kovács Andrea(szerk.): Árpád népe - 1000 év magyar mondái