Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Fehérvári Géza: Az iszlám művészet története

Budapest, 1987. Képzőművészeti Kiadó, 369 oldal, gazdag képanyaggal illusztrálva, kiadói egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Képzőművészeti
Kiadás éve:
1987
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Révai
ISBN:
963 336 348 9
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
369
Nyelv:
magyar
Méret:
20x29 cm
Állapot:
Súly:
2130 g


"A nagymecset a déli oldalon a palotához csatlakozott, amelynek azonban ma már csak az alapjai találhatók meg. A nagymecset északi oldalán van a Fírúz Sáh kotla (171. kép). Az építmény tulajdonképpen három, egymás fölé helyezett emelvénybői áll. A másodikon négy szögletes torony van, amelyek felfelé keske-nyednek, s mintegy lépcsőzetes formát alkotnak, tetejükön ősi, monolitikus oszloppal. A munkálatokat, az anyag szállítását a szultán személyesen ellenőrizte, aki saját maga tervezte az épülethez szükséges műszaki berendezéseket is.
A kör alakú víztároló, amely a Fírúz Sah kotlától nyugatra helyezkedik el, két emeletből áll. Ezek rendszerint a vízszint fölött vannak, s az épület közepén kerek kút található. Mindkét emeleten egy-egy kupolával fedett terem nyílik a keleti és a nyugati oldalon, s ezeket a medence körül futó folyosó köti össze. Az indiai víztárolók rendszerint hosszúkásak, egyik végükön lépcsővel, amely levezet a vízhez, a tároló másik végén pedig kör alakú kúttal. Fírúz Sah víztárolója merőben különbözik ezektől: az Afganisztánban alkalmazott típust követi, mely azonban soha nem honosodott meg Indiában. Ennek ellenére néhány helyen mégis találkozunk vele, mint pl. az ágrái citadellában.
Firúzábád építése idején a szultán két vezére, apa és fia - akik a Khán-i Dzsahán címet viselték - ugyancsak az építészet pártfogóivá váltak. Számos új építmény fűződik a nevükhöz, így a bégampuri mecset, valamint a Szandzsar mecset, melyet Káli néven is ismernek, továbbá a Khirkí és a Kalan mecset. Bár ezek a mecsetek majdnem ugyanabban az időben épültek, alaprajzukban és díszítésükben mégis merőben eltérnek egymástól. A bégampuri mecset a négy keresztívános terv szerint épült, mind a négy íván mögött egy-egy kupolás teremmel. A boltozatot és a kupolákat egyetlen kőből faragott oszlopok tartják.
A Khirkí mecset egészen szokatlan terven alapszik: a területet 25 azonos méretű négyzetre osztotta fel építésze, középen kereszt alakban háromárkádos hajóval, s ilyenformán négy udvart hagyott szabadon, amelyek bőséges világítást biztosítanak a fedett résznek.
A Szandzsar vagy Káli mecset az előzőhöz hasonló, de nagyobb udvarral rendelkezik, és magas, mesterséges emelvényen épült (172. kép), a Kalan mecset pedig az arab alaptípus módosulását illusztrálja. Fírúz Sah épületeinek van azonban néhány jellegzetessége,
amelyek majdnem minden, általa emelt épületre érvényesek: a felfelé behajló falak, az oszlopokkal alátámasztott kupolák és a párosával elhelyezett oszlopok, amelyek a mecsetek udvarait körülveszik. Jó néhány más mecset, amelyek ma már romokban hevernek, mint pl. a Kálu Szaráj, a Haud-i Khász, és még néhány más, mind osztozik ezekben a jellegzetességekben."


Ilosvay Ferenc: Jó vadászatot! Újszerű!

Szántó Ferenc: Az élet tövisei - Mirtusz

Reader's Digest-A múlt nagy rejtélyei

Európai utasok-A vasfüggönyön innen és túl

Rényi Alfréd: Valószínűségszámítás

Lábadi Károly: Drávaszög lexikon

Gabriel García Márquez: Egy emberrablás története

Kis Károly: Általános geofizikai alapismeretek

Martina Cole: Arctalan

Bevezetés a filozófiába

Magyar katonai misszók-Missziók 2009

Kiss Gábor: Várak, várkastélyok, várhelyek Magyarországon

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

M. Kiss Pál: Művészetről mindenkinek

Taács Béla: "Uram, hajlékodat, szeretem házadat..."

Végh Antal: Nyugati utakon

Illyés Gyula: Hetvenhét magyar népmese - 1974.

Földi Pál: Rongyos gárda

Széchenyi Zsigmond: Ünnepnapok - Egy magyar vadász hitvallása 2. rész

Obádovics József Gyula: Matematika