Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Hajdú-Bihar temetőművészete

Debrecen, 1980. H.B Megyei Tanács, 334 oldal, fekete-fehér képekkel illusztrálva, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Hajdú-Bihar Megyei Tanács
Kiadás éve:
1980
Kiadás helye:
Debrecen
Nyomda:
Alföldi
Terjedelem:
334
Nyelv:
magyar
Méret:
16x24 cm
Állapot:
Súly:
797 g
3190 Ft


"Vannak mégis jelek (kala wabu), melyek nem hagynak kétséget, és egyértelműen kimutatják az elhaltnak olyan szokását, hajlamát vagy jellemvonását, amely kihívta valakinek az ellenséges érzését; ez azután megbízta a varázslót, hogy ölje meg az áldozatot. (...)
Ha olyan jeleket találnak, amelyek a test felékesítésére, az arc kifestésére vagy a táncnál használt díszítésekre vallanak, vagy ha a holttest keze úgy remeg, mint az előtáncosé, aki a kaydebut (táncpajzsot) vagy a biszilát (pandanuszlevél-csokrot) mozgatja: akkor a megrontást személyének szépségével vagy a szépnemnél sikerre Vezető tulajdonságaival hívta ki a néhai Don Jüan. A bőrön talált vörös, fekete vagy fehér színek, az előkelőek házán és csűrén látható rajzokra emlékeztető minták, vagy a gazdag yam-raktár gerendáihoz hasonló daganatok azt mutatják, hogy az elhunyt kunyhóját vagy raktárát túlságos hivalkodással díszítette, s ezzel kihívta a főnök haragját. A táró alakú daganatok - vagy a halál előtt észlelt mohó vágyakozás ez után a gumó után - arra vallanak, hogy a meghalt ember táróültetvénye túlságosan pompás volt, vagy nem adott ebből a terményből elegendő járadékot a főnöknek. A banán, kókuszdió és cukornád mutatis mutandis hasonló eredménnyel jár, a hcteldió viszont vörösre festi a tetem száját. Ha úgy találják, hogy a holttestnek habzik a szája, ez arra mutat, hogy túlzottan bőségesen és feltűnően evett, vágy túlságosan dicsekedett a termésével. A rétegekben lehámló, laza bőr főként a disznóhús fogyasztásában való mértéktelenségről vagy a sertések őrizetében való visszaélésről tanúskodik, ezek az állatok ugyanis a főnök monopóliumai, és kisebb rangú emberek őrizetére csupán rábízták őket. A főnök azt is rossz néven veszi, ha valaki nem tartja magát a ceremoniális szabályokhoz, és nem hajlik meg elég mélyen előtte; az ilyen embert összekuporodva találják meg'a sírban. Ebben a halottkémi varázslat-kódexben az orrlyukakból csíkokban- kifolyó bűzös, anyag a kagylólemezekből készült értékes nyakláncokat s így a kulakereskedelemben elért túlságos sikert jelenti; a karon talált körkörös daganatok ugyanazt jelzik a karpereceket illetően (mwali). Végül abból az emberből, akit éppen varázsló volta miatt öltek meg, nemcsak a közönséges lélek (baloma) száll ki, hanem egy testben megjelenő szellem (kouszi) is, mely a sir körül kísért, és különféle csínyeket követel. A varázsló tetemét emellett gyakran találják Mily, szétdobált, kifacsart tagokkal a sírban."


Németh Andor: Mária Terézia (Regényes történelem)

Kern András: Elfogtunk egy levelet

W.O. James: Bevezetés a növényélettanba

Jay McInerney: A jó élet

Vigh József: A magyar horgászat krónikája

Hessky Regina(szerk.): Német-magyar kéziszótár

Vörösmarty Mihály válogatott versei

Magyar szókincstár - Rokon értelmű szavak, szólások és ellentétek szótára

Tamási Áron: Szólít a szülőföld

Faludy Anikó: Bizánc festészete és mozaikművészete

J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura I-III.

Kurt Rieder: A könyörtelen Waffen-SS

Magyar mesterművek-Petrovics Elek (szerk.)

Dr.Tóth Tihamér: A tiszta férfiúság-(Levelek diákjaimhoz)

Prabhupáda-Egy bölcs ember élete és öröksége

Móricz Zsigmond: Kivilágos kivirradtig

Németh László: Cseresnyés

Zatykó Lajos-Zatykóné Draskóczy Erzsébet: Nagy öröm a kiskert!

Ingrid Seward: A királynő és Diana

Margittai Gábor: Utazás a végeken