Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

John M. Roberts: Róma és a klasszikus nyugat (Képes világtörténelem III.)

Budapest, 1999. Magyar Könyvklub, 191 oldal, végig színes fotókkal illusztrálva. Kiadói keménytáblás kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Magyar Könyvklub
Kiadás éve:
1999
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Mohndruck Gmbh
ISBN:
963-548-936-6
Kötés típus:
keménytáblás
Terjedelem:
189
Nyelv:
magyar
Méret:
24x29.5cm
Állapot:
Súly:
1040 g
1600 Ft


"Jellemző, hogy Kr. e. 149-ben külön bíróságot állítottak fel a hivatalnokok által elkövetett törvénytelen zsarolások kivizsgálására. Akárhogy is, ilyen vagyont csak a politikai élet szereplői szerezhettek, mivel az új provinciák kormányzóit a senatusból választották, s ugyancsak a senatus nevezte ki a kormányzó mellé az adófelügyelőt - az equites, vagyis a vagyonos, de nem nemesi osztályból származó „lovagok" köréből.

Államszervezeti problémák


Az is gyengítette az alkotmányos rendet, hogy az állami főhivatalnokok évenkénti választásának elve a gyakorlatban mindinkább háttérbe szorult. A provinciákban a háborúk és a zavargások olyan szükséghelyzeteket teremtettek, melyek megoldásához elégtelennek bizonyult a megválasztott consulok politikusi ügyessége. Ezért a proconsuli hatalom azok kezébe került, akik hatékonyan tudták kezelni az ilyen helyzeteket - tehát többnyire a kipróbált hadvezérek kezébe. Tévedés volna azt hinnünk, hogy a köztársaság katonai vezetői hivatásos tisztek voltak a szó mai értelmében; az uralkodó osztályhoz tartoztak, és egyaránt nyitva állt előttük a polgári hivatalnoki, bírói, ügyvédi, politikusi vagy akár a papi pálya. Rónia sikeresen működő államszervezetének egyik kulcsa, hogy a vezetők nem specializálódtak egyetlen szakterületre. Másrészt a sok éven át nagy seregek élén álló hadvezérek politikai szerepüket tekintve különböztek a korai köztársaság proconsuljaitól. Ez utóbbiak ugyanis csak egyetlen hadjáratot vezettek, majd visszatértek Rómába és a politikai életbe. Paradox módon a provinciái helytartóság gyengéje is éppen az volt, hogy ez is csak egy évre szólt: ezért nagy volt a kísértés arra, hogy a helytartó hatalmát a minél gyorsabb meggazdagodásra használja fel, ugyanakkor keveset törődjön kormányzással. Ezáltal egyre inkább eluralkodott a felelőtlenség az államigazgatásban, másfelől a sikeres hadvezérek saját maguknak igyekeztek megszerezni a hűséget, mellyel a katonák a köztársaságnak tartoztak. És végül, létezett egyfajta tár-sadalmiasodott korrupció, hiszen minden római állampolgár hasznot húzott abból, hogy a birodalom mentesítette őket mindenfajta közvetlen adózás alól; az anyaországot tulajdonképpen a provinciák tartották el. A Kr. e. 1. században megsokasodnak az erkölcsi kárhoztatások és hanyatlást emlegető megnyilatkozások, melyek számos római író művében kaptak hangot; ezekben a megnyilatkozásokban a római társadalmat súlyosan megterhelő problémák felismerése húzódott meg, ugyanis ekkorra vált végzetessé a hatásuk."


Laurent Gounelle: A férfi, aki boldog akart lenni

Luby Margit: Népmondák Szabolcs-Szatmárból

Polgári peres eljárások-Szerk.Dr. Gáspárdy László

Halász Előd: Magyar-Német kéziszótár

Frank Geron: Átkelés

Teddy Wayne: Jonny Valentine szerelmes éneke

Andrei Makine: Keletsirató

Władysław Szpilman: A zongorista

Hatvany Lili: Ételművészet, életművészet

Tóth Endre: Bizalmas vallomás-Dedikált!!

John Galsworthy: Forsyte-saga I-II.

Báró Eötvös József: A nővérek

H. Kolba Judit - Hapák József: Egyházak kincsei Magyarországon

Hargitai György: Az étel a legjobb orvosság

Móricz Zsigmond: Rokonok

Debrecen története 1693-1849-2. kötet

Pitrik József, Ulcz Gyula: Társadalmi-gazdasági mozaikok az uniós kapcsolatok tükrében

Lambrecht Kálmán: Herman Ottó élete

Gyionyiszij (Az egyetemes festészet mesterei)

Bíró-Weller: Angol-magyar kéziszótár