Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Képes történelem-Földes Péter: A nagy október-Az 1917-es szocialista forradalom története

Budapest, 1982. Móra Ferenc Kiadó, 163 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, melléklettel, kiadói egészvászon-kötésben, védőborítóval, jó állapotban.

Kiadó:
Móra
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Athenaeum
ISBN:
963 11 0353 6
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
163
Nyelv:
magyar
Méret:
21x29 cm
Állapot:
Súly:
557 g
800 Ft


"Az orosz imperializmus már régen kacsingatott a Fekete-tengerről a Földközi-tengerre vezető kijáratra, a Dardanellákra. A Balkánt meg egyenesen a saját érdekköréhez tartozónak tekintette.
A Habsburg-monarchia: Ausztria-Magyarország szintén a Balkán felé terjeszkedett. Ennek a politikának fő szószólója Ferenc Ferdinánd főherceg, a trónörökös volt,
A német imperializmus angol, francia gyarmatokra áhítozott, Oroszországtól meg Ukrajnát szerette volna megkaparintani. Németország és Ausztria-Magyarország alkotta a nagyhatalmak egyik érdekcsoportját, a központi hatalmak nevű katonai szövetséget.
A másik, az ellenlábas katonai szövetség az antant volt. Franciaország és Anglia hozta létre abból a célból, hogy megszabaduljon a kényelmetlen vetélytárstól, Németországtól, s annak rovására területi és más előnyökhöz jusson. A cári Oroszország szintén az antanthoz csatlakozott.
A közvetlen okot és ürügyet a háború kitörésére 1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd trónörökös meggyilkolása szolgáltatta. Egy szerb diák lőtte le a trónörököst.
Németország Szerbia megrohanását szorgalmazta, mert tudta: Oroszország a Balkán elleni támadás miatt hadat üzen. S ha az Osztrák-Magyar Monarchia háborúba keveredne Szerbiával, ez végre ürügyet szolgáltatna őneki - Németországnak -, -hogy a Monarchiával fennálló szerződése értelmében összecsaphasson az oroszokkal.
Ausztria-Magyarország július z8-án valóban megtámadta Szerbiát, mire a cári kormány hadat üzent neki, a németek pedig Oroszországnak üzenték meg a háborút. A
cár megváltoztatta Szent-Pétervár német nevét, Sankt-Peterburgot Petrográdra, és a németek ellen is elindíttatta seregét. Franciaország és Anglia meg a németeket támadta meg. Az összeütközés így néhány nap alatt a szó szoros értelmében világháborúvá fajult. Sőt a háború folyamán a központi hatalmakhoz még Bulgária és Törökország, az antanthoz pedig Olaszország, Románia, Japán, Kína, majd az Egyesült Államok is csatlakozott."


Laurent Gounelle: A férfi, aki boldog akart lenni

Luby Margit: Népmondák Szabolcs-Szatmárból

Polgári peres eljárások-Szerk.Dr. Gáspárdy László

Halász Előd: Magyar-Német kéziszótár

Frank Geron: Átkelés

Teddy Wayne: Jonny Valentine szerelmes éneke

Andrei Makine: Keletsirató

Władysław Szpilman: A zongorista

Hatvany Lili: Ételművészet, életművészet

Tóth Endre: Bizalmas vallomás-Dedikált!!

John Galsworthy: Forsyte-saga I-II.

Báró Eötvös József: A nővérek

H. Kolba Judit - Hapák József: Egyházak kincsei Magyarországon

Hargitai György: Az étel a legjobb orvosság

Móricz Zsigmond: Rokonok

Debrecen története 1693-1849-2. kötet

Pitrik József, Ulcz Gyula: Társadalmi-gazdasági mozaikok az uniós kapcsolatok tükrében

Lambrecht Kálmán: Herman Ottó élete

Gyionyiszij (Az egyetemes festészet mesterei)

Bíró-Weller: Angol-magyar kéziszótár