Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Képes történelem-Márkus István: Forradalom és szabadságharc 1848-49

Budapest, 1984. Móra Kiadó, 155 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, képmelléklettel, kiadói vászon kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Móra
Kiadás éve:
1985
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Athenaeum
ISBN:
963 11 0358 7
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
155
Nyelv:
magyar
Méret:
21x28.5 cm
Állapot:
Súly:
487 g
690 Ft


"Schwechat alól már hideg esőben, térdig érő sárban vonult vissza a magyar sereg.
A határ innenső oldalán megállt a magyar visszavonulás. A túloldalon felsorakozott az osztrák had, melybe Jellasics csapatai is beolvadtak. Minden pillanatban várhattuk, hogy megindul az általános osztrák támadás.
Eközben elvesztettük Erdély nagy részét. Míg mi Bécs alatt tétováztunk, Puchner báró erdélyi hadparancsnok nem tétovázott. Nyíltan átállt a császár oldalára. Harckészültségbe helyezte csapatait, keze alá vette a román határőr ezredeket és népfelkelőket is. Parancsot adott a románoknak, hogy egész Erdélyben fegyverezzék le a magyar nemzetőrséget. Kitört a román-magyar polgárháború.
Majd Puchner főerői is megindultak Szebenből. November közepén már kezükbe került Erdély fővárosa, Kolozsvár, melyet sem báró Vay kormánybiztos, sem báró Baldacci, az erdélyi kis magyar sereg parancsnoka nem akart igazán védeni. A magyar csapatok maradványai Bánffyhunyadra, majd Csúcsára hú-
zódtak vissza. És ha a székely Háromszék nem támaszt Puchner hátába népfelkelést, Puchner báró rövidesen kitörhetett volna Erdélyből, kezére keríthette volna Nagyváradot, onnan vonulhatott volna tovább a Tiszántúl fő helye, Debrecen felé ... De Háromszék az osztrák-román túlerővel szemben csupán rövid ideig tarthatta magát.
Délen eközben ismét támadásba kezdtek a szerbek. Északon Galícia felől jelentős osztrák sereg indult ellenünk, Schlick parancsnoksága alatt; a Felvidékre betörtek a Szlovák Nemzeti Tanács szabadcsapatai is, hogy harcba toborozzák ellenünk az elégedetlen szlovák és rutén szegényparasztokat.
Micsoda túlerő!
Nem azoknak volt-e igazuk, akik 48 novemberében, a bécsi forradalom eltiprása után, a schwechati vereség s Erdély első elvesztése után reménytelennek ítélték a harcot? Álljunk meg egy pillanatra. Gondolkozzunk."


Illyés Gyula: Lélekbúvár

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk - 2012.

Herczeg Gyula: Olasz-magyar szótár

Frederick Forsyth: Az afgán

Jenny Randles: Ufók (Hogyan lássuk?)

Nagyrábéi falukönyv 2.

John Grisham: Camino sziget

Magyar Statisztikai Zsebkönyv XI. évf. 1942

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Sas Péter: Mesélő képeslapok: Kolozsvár 1867-1919

Pók Lajos: A szecesszió

Madách Imre: Az ember tragédiája

Fekete Gyula: Esztendőre vagy kettőre

Bársony István: Délibáb

Krenner István: Jó játék az akvárium

Wass Albert: Az Antikrisztus és a pásztorok-2001.

Bein Károly: A kis bogárgyűjtő

Guy de Maupassant: Egy asszony élete-A Szépfiú-Péter és János

Olaf Groehler: A légi háborúk története 1910-1980