Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Mikor, hol, miért és hogyan történt? A történelem 100 legdrámaibb eseménye, amely megváltoztatta a világot

Bp. 2002. Reader's Digest, 448 oldal, színes képekkel gazdagon illusztrálva, kiadói karton-kötésben jó állapotban.

Kiadó:
Reader's Digest
Kiadás éve:
2002
Kiadás helye:
Budapest
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
448
Nyelv:
magyar
Méret:
22x28.5cm
Állapot:
Súly:
1772 g
1890 Ft


"A spanyol admirális abban reménykedett, hogy végig szélirányban hajózhat az angolok felé. De vasárnap reggel az angolok a spanyolok mögött bukkantak fel, a déli széltől támogatva. Ekkor a spanyolok páratlan manővert hajtottak végre: megmaradt 120 hajójukkal lassan megfordultak, és félelmetes félkör alakzatot vettek fel.
A két fél csaknem egy héten át a legelőnyösebb pozíció megszerzésére törekedett. Az egyik spanyol hajó, a San Salvador felrobbant. Egy másiknak, a Rosariónak eltört az orrárboca. De az Armada együtt maradt, mint ahogy azt tennie kellett, ha egyesülni akart a flandriai seregekkel.
Eközben Anglia déli partjának kikötőiből tartalék hajók csatlakoztak Lord Howard flottájához, mígnem számuk meghaladta a spanyolokét. Puska- és ágyútűz segítette az angolokat a szárazföldről, a spanyoloknak már fogyóban volt a muníciója, élelmiszer- és vízkészlete. Vasárnap késő délután az Armada horgonyt vetett Calais-nál, ahonnan Medina-Sidonia hercege leveleket küldött Parma hercegének a 30 km-nyire lévő Dunkerque-be és könyörögve sürgette, hogy jöjjön már. De Parmának nem voltak hajói, amikkel a tengerre szállhatott volna, a bárkák pedig könnyű célpontot jelentettek volna. Még utánpótlást sem tudott küldeni.
A bárkák megpecsételték az Armada sorsát. Tulajdonképpen egyetlen spanyol hajó sem égett el, de hétfő hajnalban jórészük szétszéledt északkelet felé, Gravelines partjainál. Az a néhány, amelyik nem esett pánikba, összegyűlt, amint Drake Revenge nevű hajójával az élen, az angol flotta elvitorlázott mellettük, sortüzet zúdítva rájuk. Lassacskán több más spanyol hajó is a helyszínre érkezett, hogy még egyszer félkörbe álljanak, mígnem sorban mindegyiknek elfogyott a lőszere.
Az angolok csak ekkor tudtak elegendő közelségbe kerülni hozzájuk, hogy bezúzzák a spanyol hajók vastag deszkázatát. Egy „óriáshajó", fedélzetén 275 emberrel, elsüllyedt. A spanyolok újra és újra megpróbálták csáklyáikkal magukhoz húzni az angol hajókat és embereiket azok fedélzetére juttatni, de az angolok minden alkalommal elkanyarodtak előlük. Három spanyol hajó zátonyra futott, míg mások árboc nélkül hánykolódtak. Ekkor már 600 spanyol meghalt, 800 harcképtelen volt, míg az angolok mindegyik hajója csatasorban állt, és csupán 100 embert vesztettek. Eközben a spanyol flotta maradék hajói tovább sodródtak észak felé, a vesztükbe."


Siegfried Brockert-Gabriele Braun: Érzelmi tesztek könyve

Reader's Digest - Meghökkentő természet

Katona Imre: Porcelán lexikon

Garas Klára: A velencei settecento festészete

dr. Nagy Illés: Közép-Tiszai vízitúra-kalauz

The New Testament-Recovery Version

Illés Béla: Honfoglalás

Kaiser Ottó-Papp Márió: Magyarország gyöngyszemei

Andrzej Wajda: A film és más hívságok

Galla Ágnes: Karnevál Velencében

John Galsworthy: A szigeti képmutatók

dr. Oláh Andor: A rák természetes gyógymódja és megelőzése

Ő meg én-Bossis Gabriella lelki naplója I. kötet

Ady Endre összes versei

Dr. Balázs Géza: Érettségi témakörök, tételek 500 gyakorlat megoldásokkal: Magyar nyelv

Kovácsházy Vilmos: Horgászbottal, 1943. Ritka!

Borisz Paszternak: Zsivago doktor

Nemere István: Habsburgok a magyar trónon

Ken Follet: A titánok bukása

Fazekas Csaba: Kisegyházak és szektakérdés a Horthy-korszakban