Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Reader's Digest-A múlt nagy rejtélyei

Budapest, 1994. Reader's Digest Kiadó, 447 oldal, gazdag képanyaggal illusztrálva, kiadói, karton-kötés, jó állapotban.

Kiadó:
Reader's Digest
Kiadás éve:
1994
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
963 8475 00 5
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
447
Nyelv:
magyar
Méret:
20.5x26.5cm
Állapot:
Súly:
1316 g
1490 Ft


Építési mánia


Miután országának függetlensége nagymértékben korlátozódott, Lajos uralkodói teendői megfogyatkoztak, de ő ezt a legkevésbé sem bánta. 1867 nyarán inkognitóban Franciaországba utazott, s midőn végre eljutott Versailles-ba, elhatározta, hogy hazájában hasonlóan pazar kastélyokat fog építeni. Neuschwanstein építése 1869-ben, Linder-hofé 1870-ben, Herrenchiemsee-é 1878-ban kezdődött; Lajos rövid életében csak Linderhof készült el. E mesébe illő kastélyokkal szemben gyakran hozzák fel a közönségességnek, mesterkéltségnek, egzotikumnak, a legkülönbözőbb építészeti stílusok tobzódásának vádját. A királynak arra kellettek ezek a kastélyok, hogy falaik között megfeledkezhessen királyi mivoltáról.
Lajos hivalkodó ízléséről legékesszólóbban Neuschwanstein beszél. Ez a kastély egy magasba nyúló sziklaormon épült, talán nem véletlenül éppen szemközt Lajos atyjának hohenschwangaui palotájával, mintegy árnyékba borítva azt. Lajos Richárd Wagnernek azt írta, hogy a kastélyt ama középkori kastélyok másának szánta, amelyekben a mester több, általa annyira csodált operája játszódik. A két emelet magasságú trónterem a bizánci bazilikák stílusát idézte, eltekintve attól, hogy az oltár helyén trón állt. Volt a kastélyban emelvény is a dalnokoknak és az uralkodó negyedik emeleti dolgozószobája mellett egy mesterséges barlang, benne hold és vízesés. Lajos Wagnert beavatta Neuschwanstein titkába: ez az a hely, ahol „a haragra gerjedt istenek elégtételt kapnak, és együtt vannak velünk fent a bérceken, égi szellők simogató fuvallatában".
A másik mesebeli kastély, Linderhof, Neuschwansteintől húsz-egynéhány kilométerre egy völgyben épült. Itt eredetileg csak egy egyszerű, hálószobával kiegészített vadászházat terveztek, Lajos azonban hamarosan fejébe vette, hogy megalkotja Bajorországban a Versailles melletti elegáns királyi palota, a Nagy Trianon mását. „Ó! Mily föltétlenül szükséges, hogy ilyen paradicsomokat teremtsünk - írta egyik barátjának -, ilyen költői szentélyeket, ahol megfeledkezhetünk a szörnyű korról, amelyben élünk." A tömör fehér kőből épült kastélyt a homlokzaton és a tető vonala mentén fülkékben álló szobrok díszítették. De bármilyen díszes volt is az épület kívülről, külső ékítése - nem éppen hízelgő vélemény szerint - „a visszafogottság netovábbja a belsőhöz képest". Linderhofban a szobákat aranyozás, tükrök, porcelánok és féldrágakövek díszítették. A kertekben Lajos mesterséges barlangot építtetett. Ennek bejáratát sziklák takarták, s egy kicsiny tavat is magában foglalt, ahol a király szolgájával csónakázhatott.
Lajos utolsó építészeti terve - ha úgy tetszik, mániája - Herrenchiemsee volt. Ez a kastély Bajorország legnagyobb tava, a Chiemsee egyik szigetén épült, Münchentől 70 kilométerre nyugatra. Itt már Lajos teljesen beleélte magát abba a tervébe, hogy megteremti XIV. Lajos pompás versailles-i kastélyának mását, a híres tükörtermet is beleértve. Herrenchiemsee építése Lajos halálakor félbemaradt, de addig már nem kevesebb, mint 16 millió márkát költöttek rá - többet, mint Neu-schwansteinre és Linderhofra együttvéve. Lajos pontosan tíz éjszakát töltött itt, valamikor 1885 őszén."


Zolnay László: Vadászatok a régi Magyarországon

Dr. Rudloff Leó O.S.B.: Rövid dogmatika világiak számára

Wass Albert: A funtineli boszorkány I-III.

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Jonathan Stround: A szamarkandi amulett

Tompa Mihály: Virágregék - 1894.

Kondor Béla: Boldogságtöredék-Versek és rajzok

Rónay György: Mérleg-Válogatott versek 1931-1972

Látnivalók Magyarországon

Taács Béla: "Uram, hajlékodat, szeretem házadat..."

Monique Chapelle: Gérard Philipe

Nemere István: A szabadságharc évszázada

Gróf Széchenyi Zsigmond: Csui!...

Századok szelleme-Tanulmányok a magyar irodalom és Debrecen kapcsolatáról

Barzini Luigi: Pekingtől-Párisig automobilon - Borghese Herczeg útja

Müller Péter , Popper Péter, Révai Gábor: Mesterek

Vujity Tvrtko: Pokoli történetek különkiadás

Timaffy László: Szigetköz

John M. Roberts: A Távol-Kelet és az Új Európa (Képes világtörténelem V.)

Debra Doyle-James D. Macdonald: A torony titka - Varázskör II.