Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Schmidt Egon-Bécsy László: Magyarország legszebb madarai

Budapest, 2000. Anno Kiadó, 48 oldal, végig színes képekkel, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Anno
Kiadás éve:
2000
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
963 9199 75 3
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
48
Nyelv:
magyar
Méret:
21.5x30 cm
Állapot:
Súly:
378 g
990 Ft


"Korábban, a múlt század negyvenes, ötvenes éveiben a Duna, a Tisza vagy a Dráva mentén megszokott látvány volt a víz felett repülő, beteg vagy döglött halak után kutató barna kánya, d'e találkozhattunk vele a közeli földek és legelők felett is, ahol pockokra és hörcsögökre vadászott. A hetvenes évek elejétől az állomány 'fogyott, mind ritkábban lehetett látni, a Tisza és a Duna hosszú szakaszairól teljesen eltűnt és 1977-től nem fészkelt már a Pilisben sem, ahol korábban rendszeresen több pár is költött. A feltűnő és gyors pusztulást, ami nem csak hazánkban, de egész Európában jelentkezett, elsősorban feltehetőleg a vegyszeres szennyezés okozta, de nagy mértékben hozzájárult az erdők mértéktelen irtása is, amivel fészkelőhelytít szüntették meg. Szerencsére a hazai állomány az utóbbi években kissé erősödött és így remény van arra, hogy ez a szép ragadozó nem tűnik el végleg vizeink mellől.
A barna kánya ölyv nagyságú, barna madár, afej,e valamivel világosabb, farka kissé villás vagy inkább kimetszett. Ez utóbbi a magasban repülő, keringő madáron látszik a legjobban. Hím, tojó és a fiatalok hasonlóan színezettek. Ahogy már említettük, mindig a vizek, elsősorban a folyók közelében fészkel, a nagy legelők, mezőgazdasági területek felett inkább csak vonulás idején látjuk. A telet Afrika trópusi tájain tölti, ahonnét március és április fordulóján érkezik vissza a költőhelyekre. Ettől kezdve hallhatjuk furcsán vibráló, trillázó kiáltását és figyelhetjük meg a pár nászrepülését is. Játékosan támadják egymást a levegőben vagy zuhannak meredeken a fold felé, hogy még ugyanazzal a lendülettel ismét felemelkedjenek.
Néha együtt érkeznek a fészkelőhelyre, máskor a párok csak ott alakulnak ki. Fészküket az ártéri erdő nyárfáinak magas ágain, a törzs közelében, száraz gallyakból építik, de előszeretettel foglalják el más madarak, gémek, kárókatonák, egerészölyvek fészkeit is. A fészekbe - ez nagyon jellemző a kányákra - a környéken talált legkülönbözőbb tárgyakat, fél kesztyűt, újságpapírt, rongydarabokat stb. hordanak. A képünkön látható madár női harisnyanadrággal „díszítette" otthonát. Hogy hol találta, örök rejtély marad. Egyébként ez az utolsó pilisi fészkek egyike, a felvétel Dömös közelében, a Szt. Mihály hegyen készült, ahol akkoriban még költöttek a barna kányák."


A holtak köztünk járnak - Egy testben több lélek élhet

Molnár Gábor: Makk és jaguár

Catharine Parker-Littler: Kérdezd a szülésznőt!

The Caravaners

Végh Antal: Miért beteg a magyar futball? Dedikált!

Várnai Péter: Rösler Endre-2 db. hanglemez melléklettel

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok I-II.

Bánszki István: Szellemi elődeink-A Bessenyei-Társaság kultúra-teremtő nagyjai

Régi Kalevala-Reguly Antal fordítása

Csongrádi Kata: Millió rózsaszál-Dalregény

Kézikönyv a hazánkban forgalomban levő játékfilmekről

Balla Tibor: Szarajevó, Doberdó, Trianon

Éric Deschodt: Attila, a hunok királya

Paul Joannides: A nemi örömszerzés enciklopédiája

John J. Nance: Az utolsó túsz (Világsikerek)

Pákozdi Judit: Fortélyok főzőkanállal

Pechtol János (Szerk.): Vadászévkönyv 1999

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

John Kalench: MLM sikerkalauz

Balogh István: Ecsedi István élete és munkássága