Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Szederjei Ákos: Őz

Budapest, 1959. Mezőgazdasági Kiadó, 194 oldal, 92 ábrával illusztrálva, kiadói egészvászon-kötésben, eredeti, hiányos borítóval, a könyv szép állapotban.

RITKA SZAKKÖNYV!!

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1959
Kiadás helye:
Budapest
Kiadás:
1.
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
194
Nyelv:
magyar
Állapot:
Súly:
321 g
16000 Ft


"Gumós takarmányt mindig csak egy napi adagnak megfelelő mennyiségben tegyünk az etető végén levő vályúba. Feldarabolása nem szükséges, csak szoktató etetéskor.
A vadgesztenyét törjük darabokra és így szórjuk a vályúba. A bükkés tölgymakkot ugyancsak az etető vályújába adagoljuk. Tárolása szellős helyen, vékony rétegben történjék, nehogy befülledjen és szagot kapjon.
A zab az őz egyik legkedvesebb tápláléka.
Az őz szereti mind a silózott, mind a szárított répaszeletet. Ezt lóhere, lucerna- és borsószalma-kazlak körül elhullott takarmánylevéllel rétegezve silózzuk be.
Az őz etetetőkhöz szoktatása. Az etető lehántolatlan fából készüljön, azt a vad hamarabb megszokja. Az esetleg lehántolt részeket dörzsöljük be agyaggal. A szalmából vagy nádból frissen készült tetőt takarjuk le fenyő-lombbal, hogy színe ne üssön el a környezettől. Ügy méretezzük, hogy az etető teteje alá beférjen az őz és ne csurogjon rá a hóié vagy az eső. Az etetőket szélvédett, napos és jól ellenőrizhető, a vad által is szívesen látogatott helyeken építsük. Előnyös, ha az etető közelében magasles is van.
Mielőtt a hó leesne, szoktassuk a vadat az etetőkhöz. E célból az etetőtől kiindulva sugárszerűen, vékonyán szórjunk szederlevelet, rügyes ágakat, lucernát a vad tartózkodási helyei és váltói irányában. Az etetőkbe is tegyünk kevés lucernát, de ezt egyelőre közbetett rudakkal tartsuk olyan magasan, hogy a vad ne érhesse el. Csak akkor tegyük a lucernát és a lombtakarmányt hozzáférhetővé, amikor a vad természetes táplálkozási lehetőségei lecsökkentek, vagyis lamikor a nagy hó leesett. Ilyenkor azonban gondoskodjunk arról is, hogy a vad a nagy hó ellenére is elérhesse az etetőhelyet. E célból takarítsuk el a havat hóekével, készítsünk megfelelő átjárókat a havon, hogy a vad tartózkodási helyei és az etető közt akadálytalanul közlekedhessen.
Az etetők körül szórjunk el kevés gumós takarmányt, s adjunk némi szemest is az etetővályúba. Kámfor behelyezésével is odacsalhatjuk az őzeket az etetőhöz. Májustól decemberig legyen só is az etetőknél elhelyezett sózó vályúkban és a többi sózóban.
Ha e fejezetben ismertetett módon járunk el, még a kemény teleket is jól átvészeli őzállományunk, az agancsfejlődésben pedig jól megérdemelt öröme lesz a gondos és áldozatkész vadásznak.
A 4. táblázatból láthatjuk, hogy a különféle takarmányok milyen meny-nyiségben tartalmazzák az agancsfejlődésre elsősorban fontos anyagokat, nevezetesen a meszet és a foszforsavat."


Bedő-Ivanyos-Tomcsányi-Várday: Vállalkozások gazdaságtana

Howard Fast: Az utolsó határ

Wass Albert: A funtineli boszorkány I-III.

Mary Nichols: A szökőkút

dr. Juhász Lajos: Madarak a Nagyerdőn

Hillary Rodham Clinton: Élő történelem

Mireille Guiliano: A francia nők nem híznak - A boldog táplálkozás titkai

Vas István: A Názáreti Jézus története-Fra Angelico festményei

Bertram Thomas McDowell: Mutánsok

Bozsik Valéria: Különleges zöldségételek

A világjárás hősei-Greenhorn: Három világrész csavargója

Eduard Mörike: Mozart prágai utazása

Hófehérke-Állat olimpiász-Panka-A kis hableány-Bodri karácsonya-5 könyv egyben

Divald Kornél: Magyarország művészeti emlékei

Vértes O. András: A magyar leíró hangtan története az újgrammatikusokig

Emile Zola: Au bonheur des dames

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

Bitó László: A Názáreti Izsák-Aláírt!

Yehuda Lahav: Együttélésre ítélve

Hajnal Márton: Karnarutió és Zrínyiász