Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Szombathy László: Gömör-Kishont vármegye népoktatásügyének története

Debreczen, 1909. Hegedűs és Sándor Könyvkiadóhivatala, 464 oldal, kiadói aranyozott, vaknyomásos egészvászon-kötésben, a vászon festése kopottas, a gerinc fejrészén kisebb sérülés, egyébként jó állapotban.

Kiadó:
Hegedűs és Sándor Könyvkiadóhivatala
Kiadás éve:
1909
Kiadás helye:
Debreczen
Nyomda:
Városi nyomda
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
464
Nyelv:
magyar
Méret:
15.5x23 cm
Állapot:
kopottas
Súly:
954 g
19690 Ft


"Példáját követte a magyar tanító is. A rozsnyói egyházak gyors magyarosodását — mely főként az iskolának köszönhető — legjobban bizonyítja az, hogy 1682-ben már Régius Jakab magyar pap volt az esperes. 1750-ben már csak magyar egyház volt.
A magyar nyelv ily gyors terjedésére más községekben ugyan az újabb időkig nem találhatunk, de a magyar nyelv terjesztése,, érdekében úgy a megye, mint az egyházi hatóság elég korán lépett a cselekvés terére, így 1806 június 12-én megyei végzést hoztak a magyar nyelv sikeres tanítása érdekében. Még jóval előbb az 1791 február 16-án tartott egyházlátogalás a sajógömöri iskolákról azt jegyezte fel, hogy ezen iskola, melybe az ifjúság kivált a magyar nyelv elsajátítása végett tódul, a megye előtt nagy becsben áll.
Az 1820-ik évben Sajógömörön tartott esperességi gyűlés azon tapasztalatból indulva ki, hogy egyes tanítók, bár a magyar nyelvet teljesen bírják, annak tanítását elhanyagolják, ezt orvosolni kívánja s utasítja az alespereseket, hogy olyanokat, kik a magyar nyelvet nem bírják, tanít ókul ne alkalmazzanak; a hivatalban levők közül ebben járatlanok a hiányt szorgalom útján pótolni igyekezzenek s a magyar nyelv elemeit tanítani kötelezessenek. Hat évvel később ez a dolog ismét foglalkoztatta az esperességi gyűlést s meghagyta a dékánoknak, hogy a magyar nyelv tanításáról részletes jelentést tegyenek. Az 1842 május 9-én Rimaszombatban tartóit esperességi gyűlés pedig egyenesen azt határozta el, hogy a tanítási nyelv általában a magyar legyen.
Midőn a rég elmúlt időknek a magyar nyelv tanítása, terjesztése iránt tanúsított eme fellángolását olvasom, talán nem tévedek, ha megkockáztatom azt a. véleményemet, hogy ezt a nemzeti újraébredés kora mozdította elő. Hiszen akkor nemzeti nyelvünknek ezt a szent jogát országos törvény nem biztosította, mégis úgy tűnik fel nekem, mintha ennek a kornak ily irányban megnyilvánuló lelkesedése még a mai kornak lelkesedése mellett sem maradna hátra. A magyar nemzeti nyelvnek ez a támogatása még az alkotmány felfüggesztése után sem szünetelt. A nemzeti pénztár 12 ezer forintos tőkéjét Miklovicz őrizte magánál s ennek kamilláiból a, magyar nyelv terjesztésével és tanításával érdemeket szerzett néptanítókat jutalmazta a vármegye."


Török Katalin és Fodor Lívia(szerk.): Élőhelyek, mohák és gombák

Simándy József: Bánk bán elmondja

A néma völgyben - Vadászírók elbeszélései

Kryzsztof Kieslowski - Önéletrajz Danusia Stock gondozásában

Tormay Cécile - A régi ház

Élisée Reclus: A hegyek története

Szelényi Károly: Tokaj és vidéke- Táj változó fényben

Bánki M. Csaba: Agyunk fogságában

dr. Eva-Maria Kraske: Candida - Természetes segítség a bélgombák ellen

Surányi Dezső: Magyar biokertek a XVII. században

Bruno Bettelheim: Az elég jó szülő - Könyv a gyermeknevelésről

Liszka József: Fejezetek a szlovákiai Kisalföld néprajzából

Móricz Zsigmond. A boldog ember

K. Rhédey Zoltán: Verébtől a szarvasbikáig - 1943.

Dr. Oetker: Fokhagyma-Több, mint fűszer

Dr. Vonház István: A szatmármegyei német telepítés

Bertram Thomas McDowell: Vakság

Fekete István: Kittenberger Kálmán élete

Szurovy Géza: Ásvány-közettani megfigyelések a Mátra-hegység déli részéből, dedikált!

Dr. Pierre Dukan: A Dukan-diéta