Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Tálasi István: Kiskunság

Budapest, 1977. Gondolat Kiadó, 332 oldal, fekete-fehér képanyaggal, kiadói karton-kötésben, kissé kopott védőborítóval, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1977
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Franklin
ISBN:
963 280 504 6
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
332
Nyelv:
magyar
Méret:
11x19 cm
Állapot:
Súly:
308 g
3190 Ft


"A szőlőt a téli fagyok ellen rendszerint betakarták. Tavasszal az első munka a nyitás volt. A kapáláshoz régente kerekkapát használtak, csak 1900 után terjedt el a nyitókapa. A nyitással egy időben végezték a metszést, amelynek eszköze valamikor a baltás típusú kovácsoltvas metszőkés volt, míg a múlt század közepén ki nem szorította a kaszahegyből készült metszőkés. A filoxéra vész előtt általában mindenfajta szőlőt egyformán metszettek, az elöregedett tőkerészeket kisbaltá-val csapkodták le. A metszőolló és a fűrész csak az 1890-es években terjedt el.
Nyáron háromszor kapálták a szőlőt, május elején volt a ződkapálás vagy újítás. Aratás előtt másodjára kapálták, augusztusban pedig bepucolták, vagyis érés alá kapálták. A három kapálás nem volt elegendő a gyomoso-dás megakadályozására, mire végeztek az aratással, többnyire akkora gaz nőtt a szőlőben, hogy alig látszott ki belőle. A kapások előtt asszonyok-gyerekek mentek és gyomláltak. A századfordulón terjedt el a nyári gyomtalanítást szolgáló sekély kapálás eszközeként a horoló. Karót nem használtak a tőkékhez, csak bokorba kötötték a hajtásokat. Az első kötözés újítás után volt, a második pedig aratás után, mikor egyúttal tetejezték is a szőlőt, Régente székkákával, csatiéval, később pedig általánosan kukoricafentőből sodort pödréssel kötöztek. A trágyázás nem volt szokásban. A permetezést az 1890-es években kezdték alkalmazni a peronoszpóra nagyobb mérvű pusztítása idején. Eleinte cserépkantából kis cirokseprűvel csapkodták a tőkékre a bordói levet, majd elterjedtek a gyári permetezőgépek."


Lyka Károly: A táblabíró világ művészete

Fekete István: Hú - 1980.

Kézikönyv a Gyógypedagógiai Iskola II. osztályában tanító tanárok részére

Jakupcsek Gabriella: Hepehupa

Ki kicsoda?-Életrajzi lexikon

Berey József: Nagyecsed története és néprajza

Louis Sachar: Stanley a szerencse fia

Szocialista közművelődés-Szöveggyűjtemény

Kemény Mária: Neményi Lili

Herman Ottó: A magyar nép arcza és jelleme

Bíró Yvette: Nem tiltott határátlépések

Mukhtar Mai: Megbecstelenítve

Balázs Sándor-Filius István: Zöldségtermesztés a házikertben

Thury Etele: A Dunántúli Református Egyházkerület története II. kötet

Búvár zsebkönyvek-Dísznövények

Ézsiás Erzsébet: Az érzelmek papnője - Pitti Katalin életútja

Méhészet 1962-1963.

Galsai Dániel: Szerelmem Albert Györgyi

Jókai Mór: A régi jó táblabírák

M. Eller: A láthatatlan professzor