Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Zolnay László: A középkori Esztergom

Budapest, 1983. Gondolat Kiadó, 264 oldal, fekete-fehér és színes képekkel gazdagon illusztrálva, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1983
Kiadás helye:
Budapest
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
264
Nyelv:
magyar
Méret:
16x23 cm
Állapot:
Súly:
762 g
1890 Ft


 "Télen a Duna jéghídja kötötte össze a jobb és bal partot.
A halban gazdag Dunánál semmivel sem volt szegényebb a Pilis vadállománya. A Dunának még a múlt században Kemáromig feljutó legnagyobb óriáshala, a magyarul víziborjúnak is nevezett, olykor tonnányi súlyúra felhízó viza a középkorban ugyanolyan gyakori volt, mint a Pilis bölénye és az őstulok, vagy a Pilis, a Börzsöny és a Gerecse szarvasa, vadkanja.
Az erdők fája, az építkezés hajdani egyetlen nyersanyaga mellett a Duna menti hegyek un. kiscelli agy aga az őskortól cserépedények formálását és égetését tette lehetővé. A rómaiak idején pedig már téglát is égettek belőle. A pilisi mészkőbányáknak a római kor embere látta komoly hasznát, noha - - őskori rnészbeíétes edények tanúsítják --a pilisi meszet már az építészetben való alkalmazása előtt is hasznosította a táj őskori lakója. E „kincsek" mellett a Duna menti síkság bőven termő földjei kárpótolták az őskor emberét a fémbányák hiányáért, és megteremtették az állandó -letelepedés lehetőségét.
Azt látjuk: a kutatás értékes őskori és ókori lakótelepeket talált Esztergom területén is. Mégpedig a felső Kis-Duna-párton, a Várhegy mélyebb kultúrrétegeiben, a határőr-laktanya alapozásakor, a Barát-kútnál, a Cserepes-völgyben, a Búbánat-völgy torkolatánál, a Szamár-hegyen és a Borz-hegyen is. A környéken Süttő, Piszke, Lábatlan, Nyergesújfalu, Pilismarót, Úny, Dorog ősrégészeti leletanyaga a rézkor, a bronzkor, a korai vaskor és a java vaskor emlékeivel azt bizonyította, hogy az ősi kultúrák minden időszakának embere megélt e vidéken.
A süttői őskori halomsírok - a tumulusok - régészeti anyaga, az únyi leletek az esztergomi Balassa Bálint Múzeumot hazánk egyik legértékesebb ősrégészeti gyűjteményévé avatják.
Ezen az ősi idők óta lakott területen sok kedvező természeti tényező támogatta az emberi lakóhelyek telepeit, majd a városalapítást.
A Duna kisalföldi szakaszán aránylag kevés volt a jó átkelőhely. Ilyen révhely voll a inai Pozsony, Győr, Komárom, Esztergom és Visegrád helyén. Később valamennyit várral erősítették meg. 


Illyés Gyula: Lélekbúvár

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk - 2012.

Herczeg Gyula: Olasz-magyar szótár

Frederick Forsyth: Az afgán

Jenny Randles: Ufók (Hogyan lássuk?)

Nagyrábéi falukönyv 2.

John Grisham: Camino sziget

Magyar Statisztikai Zsebkönyv XI. évf. 1942

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Sas Péter: Mesélő képeslapok: Kolozsvár 1867-1919

Pók Lajos: A szecesszió

Madách Imre: Az ember tragédiája

Fekete Gyula: Esztendőre vagy kettőre

Bársony István: Délibáb

Krenner István: Jó játék az akvárium

Wass Albert: Az Antikrisztus és a pásztorok-2001.

Bein Károly: A kis bogárgyűjtő

Guy de Maupassant: Egy asszony élete-A Szépfiú-Péter és János

Olaf Groehler: A légi háborúk története 1910-1980