Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

A Siklósi vár- és múzeumbaráti kör tudományos emlékülése

Siklós, 1985. Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör, 74 oldal, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Siklósi Vár és Múzeumbaráti Kör
Kiadás éve:
1985
Kiadás helye:
Siklós
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
74
Nyelv:
magyar
Állapot:
Súly:
126 g
1190 Ft


"A mohácsi szigetben a veszprém, hajdúk tartózkodtak, harcoltak a török ellen és sarcolták a magyarokat. Ottendorf Henrik 1663-ban a következőket írta feljegyzéseiben: „. . . a helységtől keletre folyik a Duna. . . túlsó oldalán. .. fás és alacsony cserjés terület van, amelyben néha hajdúk rejtőzködnek." A mohácsiak azt vallották, hogy a mohácsi kádit, „aki azon Szigetben sok méheket tartott, veszprémi magyar hajdúk - kikkel akkor szólott is a tanú - mefogták és mezételenül fához kötvén, ugyanabban a Szigetben szúnyogokkal megetették."
A portyázó szabad hajdúk Pécs határáig is eljutottak. Szőkéd és Németi közti határról készült határjárás szerint: „első határjelül régi fönnálló körtvél fát, ottan három földhányást - említenek —, melyben körösztény hajdúknak, kik a törököktől elvesztek. .. lett temetésük." Ilyen elesett hajdúk sírdombját említik a határjárások a kórósi Kígyós és Bikkhát nevű erdőben is.
 A kóborló hajdúk az egész területet ellenőrzés alatt tartják, s a törökök részére sehol sem volt biztonságos a közlekedés. Ottendorf Baranyavár és Eszék közti útról írta a következőket: „Az út Baranyavár és Eszék között különböző helyeken mocsaras, ezért az ember sok kis hídon megy át: azon-„felül bokrok és fák borítják, és ezért a kóborló hajdúk miatt, akik itt könnyen elbújhatnak, mert ismerik a titkos utakat az erdőkön keresztül, néha-néha veszedelmes is."
Mit említettük, a török tiltotta a magyarok kétfelé történő adózását, azért kellett annak titokban történnie, de haragudott a falvak népére azért is, ha azok befogadták a portyázó hajdúkat. Az elesett hajdúkért a páprá-diaknak, besenceieknek, vajszlóiaknak és a kórósiaknak egyaránt vérdíjaí kellett fizetni. A tetejében a vérdíjat a légrádiak is behajtották rajtuk.
Említettük azt, hogy a lakosság a megszállás ideje alatt kétfelé is adózott. A kérdés az, mennyire terhelte meg őket. bírták-e a súlyos kötelezettségeket, hisz nyilvánvalóan már önmagában a törökök felé fizetendő adókötelezettség is elviselhetetlenül súlyos lehetett. Köztudott az, hogy a töröknek kétféle adót kellett fizetni: földesúri és állami adót. "


Bedő-Ivanyos-Tomcsányi-Várday: Vállalkozások gazdaságtana

Howard Fast: Az utolsó határ

Wass Albert: A funtineli boszorkány I-III.

Mary Nichols: A szökőkút

dr. Juhász Lajos: Madarak a Nagyerdőn

Hillary Rodham Clinton: Élő történelem

Mireille Guiliano: A francia nők nem híznak - A boldog táplálkozás titkai

Vas István: A Názáreti Jézus története-Fra Angelico festményei

Bertram Thomas McDowell: Mutánsok

Bozsik Valéria: Különleges zöldségételek

A világjárás hősei-Greenhorn: Három világrész csavargója

Eduard Mörike: Mozart prágai utazása

Hófehérke-Állat olimpiász-Panka-A kis hableány-Bodri karácsonya-5 könyv egyben

Divald Kornél: Magyarország művészeti emlékei

Vértes O. András: A magyar leíró hangtan története az újgrammatikusokig

Emile Zola: Au bonheur des dames

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

Bitó László: A Názáreti Izsák-Aláírt!

Yehuda Lahav: Együttélésre ítélve

Hajnal Márton: Karnarutió és Zrínyiász