Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Diófási Lajos: A minőségi borszőlőtermesztés tudományos alapjai

Budapest, 1985. Mezőgazdasági Kiadó, 259 oldal, 87 ábrával, kiadói egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1985
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Franklin
ISBN:
963 231 991 5
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
259
Nyelv:
magyar
Állapot:
Súly:
589 g


"A termésátlag növelése csak addig ésszerű, amíg az nem megy a minőség rovására. Európa termésátlaga ugyanis az utóbbi 70 év alatt majdnem megkétszereződött (KÁLINKÉ, 1976). A kereslet nem nőtt ezzel arányosan és ennek következtében a borpiacon éles kínálati verseny alakult ki. Ezért a külpiacon csak jó vagy kiváló minőségű borokat lehet értékesíteni. Mivel exportérdekeltségünk rendkívül nagy, emiatt a terméshozam növelése mellett a minőség megtartása és tovább javítása elsőrendű érdekünk és feladatunk.
A termésmennyiség és a minőség összefüggésének tanulmányozását az is indokolja, hogy az elmúlt évtizedekben nemcsak a tőkeművelésmód, hanem a nagyüzemi szőlőművelés egész termesztéstechnikája megváltozott. Pl. nőtt a tény észterület, az alacsonyról a magasművelésre tértünk át, a talajerő-gazdálkodás új alapokra helyeződött, a zöldmunka csökkent. A korábbinál lényegesen nagyobb egyedi kapacitású tőkéket nevelünk, merőben új környezeti feltételek között.
A témakör gondos vizsgálatát az a sajátos körülmény is előtérbe hozta, hogy a szőlőtermesztőknek a területegységre jutó termésmennyiség növelésében egészen más utat kell járni, mint a növénytermesztőknek általában. Pl. a termésátlag emelését a búza-, a kukorica- vagy a gyümölcstermesztők jelentős részben az egységnyi területre jutó egyedszám növelésével érik el, a szőlőtermesztőknek pedig a széles sortávolságú ültetvényekben a korábbi tőkeszám egyharmadán kell lényegesen nagyobb terméshozamot elérni. A kérdés az, hogy természeti feltételeink, termesztési módszereink, a fajták genetikai adottságai lehetővé teszik-e, hogy tőkénként évről évre rendszeresen 5-6 kg jó minőségű szőlőt termeljünk.
A népgazdaság különböző területén dolgozó szőlész-borász szakemberek erről alkotott véleménye e tárgyban megoszlik. A mennyiség-minőség összefüggéséről gyakran két szélsőséges nézet hallható. Sokan a minőségi bortermelés végét látják abban, ha a jelenlegi országos 4-5 t hektáronkénti termésátlag megkétszereződik. Ezek a szakemberek azt vallják, hogy a termésmennyiség növelése elkerülhetetlenül súlyos minőségcsökkenéshez vezet. A másik szélsőséges nézet szerint a termésmennyiség minden fajtán tetszés szerint növelhető és ebből semmiféle minőségi probléma nem származik, ha a megtermelt szőlő avatott borász kezébe kerül. Ezt a felfogást is nagyon nehéz meggyőző érvekkel alátámasztani, hiszen a borásznak nem közömbös, hogy milyen beltartalmú szőlőből kell a bort készítenie."


Széchenyi Zsigmond: Afrikai tábortüzek, vadásznapló-kivonatok 1932-1934.

Anne és Serge Golon: Angélique sorozat 13 kötete egyben

Farkas Pál: Elbeszélések

Magay-Országh: Magyar-Angol kéziszótár

Walt Disney: Lilo és Stitch - A csillagkutya

Italo Balbo: Repülőrajokkal az óceánon át

Dávid Katalin: A teremtett világ misztériuma

Katie McGarry: Crash into you - Szívkarambol

Vas Zoltán: Kossuth Lajos élete I-II.

dr. Nagy Balázs (szerk.): Magyarország legszebb túraútvonalai

Ujváry Zoltán: Bakonszeg története és néprajza

Stephen King: A setét torony 7. - A setét torony

Gerő László: Várépítészetünk

Böde István: Hit és Jóga

Heinrich Vollrat Schumacher: Liebe und Leben der Lady Hamilton

Forgács András-Szabó Miklós: Görögország

Fülöp Gyula-Szilvácsku Zsolt: Természetkímélő módszerek a mezőgazdaságban

Fazekas Csaba: Kisegyházak és szektakérdés a Horthy-korszakban

Szomory Dezső: Emlékek szárnyán - Újságprózák

Alvin Toffler: Hatalomváltás-Tudás, gazdagság és erőszak a XXI. század küszöbén