Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Mátyás Vilmos: Utazások Erdélyben

Budapest, 1977. Panoráma, 223 oldal, fekete-fehér képanyaggal, kiadói, karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Panoráma
Kiadás éve:
1977
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963 243 730 6
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
223
Nyelv:
magyar
Állapot:
Súly:
319 g
990 Ft


Immár ötödször megjelenő útikalauzunk a tágabb értelemben vett Erdélyt (Trans- és Cissilvániát, az egykori Partiumot, a történelmi Erdélyhez tartozó részeket), vagyis Máramarostól a Szilágyságon át az Erdélyi-szigethegységtől nyugatra eső vidékeket, a Körösök és a Maros, valamint az egykori Temesköz (Bánát) tájait is megismerteti az olvasóval. Szatmár, Bihar, Arad, Temes és Krassó-Szörény megyéket 1918 óta a magyarországi tudatban is Erdélyként tartják nyilván, bár történetileg ezek egykor Magyarország Tiszántúli részei voltak. A román földrajzi irodalom e területeket Maramures., Cri§ana és Bánat részekre osztotta, de a második világháború után egységesen Erdély területéhez számítja.
Az erdélyi táj változatos és különlegesen szép. A hegyormokon várromok koronázzák a meredek falú szurdokvölgyekben kanyargó utakat, a hatalmas erdőségekben barlangok, végtelen havasi legelők, az alpesi jellegű, sziklás magashegységi vidékeken csillogó tengerszemek várják a turistát. Furcsa sziklahasadékok, hévízforrások, fantasztikus alakú sóhegyek és sós tavak mellett római erődök maradványai, népvándorlás korabeli földvárak sáncai láthatók, az erődtemplomok és a bástyás falakkal övezett középkori városok régi idők hangulatát árasztják. A faragott székelykapuk és a román fatemplomok, a festői népviseletek az itt élő népek ősi művészetéről tanúskodnak.
A könyv „Általános tudnivalók" című fejezetének földrajzi, természetrajzi és történelmi összefoglalója után a „Turisták ABC"-jében közöljük azokat az információkat és tanácsokat, amelyeket egyetlen utas sem nélkülözhet. Ezután a „Részletes útikalauz" részben ismerteti a szerző a legérdekesebb látnivalókat.
A leírt útvonalak mindegyike - a határátlépő helyektől nyugatról kelet felé haladva -, ha áttételesen is, végül Brassóba vezet. A javasolt kirándulások és kitérők révén Erdélynek úgyszólván minden csücskébe eljuthatunk. A helységek és a táj látnivalóinak ismertetésében természetesen nem törekedhettünk teljességre. A legfontosabb, többnyire a főútvonalak mentén fekvő, köny-nyebben elérhetőket a lap széíén, vastagon nyomott számok jelzik. Helyüket a szám indexével azonos bétűjelzésű térképvázlatokon, vagy pedig a könyv elején (az úgynevezett előzéktérképen), illetve végén (a hátsó előzéktérképen) kereshetjük meg, számuk szerint.


Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Jókai Mór összes művei 71 db. kötet egyben

A művészet története Magyarországon, A Honfoglalástól napjainkig

Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

Szilárdfy Zoltán: Barokk szentképek Magyarországon

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Szalai Vivien: Hamis gyönyör - Egy luxusprostituált vallomásai

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Márai Sándor: A forradalom előérzete

García Lorca összes művei I-II.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

John Douglas-Mark Olshaker: Sorozatgyilkosok-Az FBI kulisszatitkai

Dr. Nagy József: Haszonkert a ház körül - Zöldségtermesztés

John Grisham: Camino sziget

Andy McNab: Hívójele: Bravó Kettő Nulla

Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan

Ernest Renan: Questions contemporaines

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Donna Leon: Nemesi kisugárzás

Haris Dzsohari: Csakrák - Rejtett energiaközpontok