Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Illésfalvi Péter; Szabó Péter- Számvéber Norbert: Erdély a hadak útján

Budapest, 2005. Puedlo Kiadó, 215 oldal, fekete-fehér képanyaggal, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Puedlo
Kiadás éve:
2005
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kinizsi
ISBN:
963-9477-753
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
215
Nyelv:
magyar
Méret:
21x29cm
Állapot:
újszerű
Súly:
762 g


"A visszaadott székelyföldi, észak-erdélyi és partiumi területekre történő bevonulás mámoros pillanatai hamar tovatűntek. Ezután igen pénz- és anyagigényes, fáradságos szervező- és építőmunka következett: a mintegy 43 ezer km2-nyi régi-új országrészt a honvédelmi szempontok szerint is be kellett illeszteni Magyarország vérkeringésébe. Egyebek között meg kellett szervezni a határvédelmet, a katonai közigazgatást, ki kellett alakítani az új békehelyőrségeket. A véglegesen Erdélybe települő alakulatoknak területet és épületeket kellett biztosítani, továbbá fenn kellett tartani a csapatok utánpótlását, fel kellett készülni a székely újoncok fogadására, meg kellett oldani a román haderőben már szolgálatot teljesített, de a Honvédségbe is behívandó új magyar állampolgárok átképzését, valamint a fegyveres erőkön belül is kezelni kellett a román-magyar nemzetiségi ellentéteket, s a feladatokat még hosszan sorolhatnánk.
Az 1940. szeptember 13-át követő időszakban az első és legfontosabb tennivaló az ideiglenes határvédelem megszilárdítása volt. Ahhoz azonban, hogy megérthessük az ideiglenes határvédelmi intézkedéseket, valamint a későbbi állandó katonai berendezkedést, s végül az 1944. augusztus végétől Erdély területén lefolyt harcokat, rövid pillantást kell vetnünk a térképre. Közelebbről is meg kell vizsgálnunk, hogy egészen pontosan miként is futott az új határvonal - amelyet egyébiránt mindkét fél ideiglenesnek tekintett, s ezért következetesen demarkációs vonalnak nevezett -, illetve ez miféle katonaföldrajzi sajátossággal rendelkező vidékeket ölelt körül.
A második bécsi döntés nyomán átszerkesztett térkép szerinti új magyar-román határ Kötegyánnál hegyesszögben ágazott ki a trianoni határból. A Nagyszalonta - Nagyvárad vonal mentén Váradles községig északkeleti irányba tartott, majd lassan kelet felé fordult. A határ innen egészen Kolozs déli részéig a Nagyvárad - Kolozsvár közötti út és vasút általános vonala, illetve annak képzeletbeli meghosz-szabbítása mentén, attól 5-15 km-re nyugatra vezetett. Itt újra északkelet felé fordult, s a Magyarszovát - Vajdakamarás - Magyarpete vonalon érte el Vasasszentgotthárdot. Itt a kurzus ismét keletire váltott, de csak mintegy 20 km-en át: Melegföldvártól, Budatelkétől délre húzódva jutott el Mezőkecsed térségébe, ahonnan mintegy 90 fokos törést követően Mezőörményesen és Mezőszentmártonon át Mezőrücsig csaknem dél felé haladt. Az így képződött beszögellést a népnyelv tréfásan „Göring-könyöknek", „Göring-zsáknak", vagy „Ribbentrop-sapkának" nevezte. A stratégiai fontosságú nagysármási földgázmezők így a német részről megbízhatóbb szövetségesnek ítélt Románia birtokában maradtak. A határvonal ezt követően Mezőrücstől a Nyárádtő - Balavásár - Székelykeresztúr vonalon Székelyzsomborig délkeleti irányban futott, majd ezen utóbbi településtől nem messze ismét majdnem délnek fordult, s Bölönig az Olt folyó mentén húzódott. Bölöntől a Baróti-hegység déli dombjai közt Élőpataknak tartott, mely községnél kelet felé kanyarodva, s az Illyefalva - Kökös -Bikfalva - Nagypatak - Zágon tengely mentén továbbhaladva Komandótól keletre, a Lakóca 1777 méteres csúcsának térségében érte el a régi ezeréves határt. Utolsó szakasza a Kupán-patak völgyében északra, Sósmezőtől pedig lassan északnyugat felé vezetve több száz km után az 1655 méteres Asztag-havasnál jutott el a kárpátaljai Feketehavasok területére. Ezáltal a Kárpátalja 1939. márciusi visszavételekor „képződött", s Fertősalmás - Nevetlenfalu - Csarnatő - Técsö - Taracköz - Aknaszlatina - Komlós -Pop Iván 1940-es magassági pont - Asztag-havas 1655-ös magassági pont vonalában megrajzolt magyar-román határszakasz megszűnt."


Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Jókai Mór összes művei 71 db. kötet egyben

A művészet története Magyarországon, A Honfoglalástól napjainkig

Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

Szilárdfy Zoltán: Barokk szentképek Magyarországon

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Szalai Vivien: Hamis gyönyör - Egy luxusprostituált vallomásai

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Márai Sándor: A forradalom előérzete

García Lorca összes művei I-II.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

John Douglas-Mark Olshaker: Sorozatgyilkosok-Az FBI kulisszatitkai

Dr. Nagy József: Haszonkert a ház körül - Zöldségtermesztés

John Grisham: Camino sziget

Andy McNab: Hívójele: Bravó Kettő Nulla

Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan

Ernest Renan: Questions contemporaines

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Donna Leon: Nemesi kisugárzás

Haris Dzsohari: Csakrák - Rejtett energiaközpontok