Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

John Hagenbeck: India szigetvilága (Ceylontól Szumatráig)

Fordította: Halász Gyula

Budapest, é.n. Franklin Társulat, 136 oldal, 28 képpel és 2 térképpel, kiadói, aranyozott egészvászon-sorozat kötésben, névbeírás a címlapon, jó példány.

Kiadó:
Franklin Társulat
Kiadás éve:
é.n.
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Franklin
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
136
Nyelv:
magyar
Méret:
14x20cm
Állapot:
Súly:
421 g
1900 Ft


"Már a legrégibb indus hősi dalok megemlékeznek India csodálatos építményeiről, az ősi idők fejedelmeinek és nagyjainak alkotásairól. Ezeket a rajongó leírásokat a költői képzelet túlzásainak tartanók, ha a magunk szemével nem láttunk volna száz meg száz olyan épületcsodát, amelyek nagyságra és pompára vetekednek azokkal, amelyekről a régi korok történetírói oly ragyogó képet festettek. India legrégibb építészeti emlékei, sajnos, jórészt elpusztultak, eltűntek a föld színéről. Az országon keresztül gázoló hódítók dúló csapatai megsemmisítették a gyönyörű templomokat és palotákat, hogy köveikből újakat építsenek a maguk ízlése szerint. Ez lett a sorsa elsősorban a legyőzőitek szent helyeinek. A régi istenek helyet kellett hogy adjanak az újaknak: a hódító nép isteneinek.

Elvétve maradt csak fönn néhány ősi műemlék India legrégibb korából, főként az ország belsejében, ahova az idegen hódítók nem jutottak el. Fönnmaradtak Elephanta, Salsette, Bang, Karli és egynémely más hely barlang- és sziklatemplomai. Ezek közül a földalatti építmények közül azonban egy sem korábbi a brahman időknél, a legrégibb a Krisztus előtti kilencedik századból való. Egy részüket átalakították később a buddhista kultusz számára, de ezek is többnyire ugyanabból a korból erednek. Az indusokat és irodalmukat is jellemzi a történeti érzék hiánya, így azután nem csoda, hogy az írott emlékek igen bizonytalan útmutatást nyújtanak az indiai műemlékek kora tekintetében.

Nagyobbszabású világi építmény elenyészően kevés maradt fenn a régi korokból. Az ország majd minden ragyogó építészeti emléke vallási kultuszt szolgált, vagy legalább is szoros vonatkozásban volt India három nagy vallásának valamelyikével: a bráhman, a buddhista vagy az iszlám vallás kultuszával. Ezeken kívül még egy vallásos szektának maradtak fenn templomai: a dzsainák szektájának. A dzsainák vallása mintegy átmenet a bráhmanizmusból a buddhizmusba. Eredetileg sem a bráhman, sem a buddhista vallás hívei nem építettek nagyobb templomokat kultuszuk számára. Megelégedtek vele, hogy védett helyen titokzatos félhomályban fölállítsák istenük szobrát vagy az isteni Buddha képmását. A félhomály sejtelmes derengése vonzotta őket, így értjük meg verejtékes munkával sziklába vésett mesterséges barlangtemplomaikat."

 


Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Jókai Mór összes művei 71 db. kötet egyben

A művészet története Magyarországon, A Honfoglalástól napjainkig

Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

Szilárdfy Zoltán: Barokk szentképek Magyarországon

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Szalai Vivien: Hamis gyönyör - Egy luxusprostituált vallomásai

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Márai Sándor: A forradalom előérzete

García Lorca összes művei I-II.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

John Douglas-Mark Olshaker: Sorozatgyilkosok-Az FBI kulisszatitkai

Dr. Nagy József: Haszonkert a ház körül - Zöldségtermesztés

John Grisham: Camino sziget

Andy McNab: Hívójele: Bravó Kettő Nulla

Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan

Ernest Renan: Questions contemporaines

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Donna Leon: Nemesi kisugárzás

Haris Dzsohari: Csakrák - Rejtett energiaközpontok