Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Kuhárszky Tihamér: Egyptom

Tut-anch-amon fárao sírja

Budapest, 1924. Világirodalom Kiadás, 164 oldal, 11 szövegközti ábrával, 24 fényképpel a végén+1 térképpel, kiadói félvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Világirodalom
Kiadás éve:
1924
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Wodianer
Kötés típus:
félvászon
Terjedelem:
164
Nyelv:
magyar
Méret:
13.5x18.6cm
Állapot:
Súly:
222 g


"Ilyen és hasonló ábrázolások csaknem minden sírban előfordulnak, de természetesen lényegesen különböznek a magánemberek kriptáiban található ábrázolásoktól.
A sziklasírok építőinek nem csupán művészi ihlettel, de egyben ravasz építési fortélyokkal is kellett dolgozniok, ugyanúgy, mint a piramisok tervezőinek. Fő céljuk elsősorban az volt, hogy a halottat, kinek lelke az egyptomiak vallási felfogása szerint háromezer év után, a test feltámadásakor ismét visszakerül földi hüvelyébe, olyan titkos és idegen által hozzáférhetetlen helyen rejtsék el, amely örökké biztosítani tudja az elhunyt másvilági nyugalmát.
A régi egyptomiaknak ugyanis a túlvilági életről sajátságos, más népekétől eltérő felfogásuk volt. A halottat szerintük földöntúli életében akkor érte a legnagyobb szerencsétlenség, ha sírját szentségtörő kezek kibontották és kirabolták, holttestét megcsonkították vagy kiszórták a ragadozó fenevadak martalékául. Ilyen esetben a halott szelleme örökös, szüntelen bolyongásra volt kárhoztatva s csak valami csodás isteni beavatkozás menthette meg az elhunytat a teljes megsemmisüléstől.
Ezért a sírrablókat útvesztő aknákkal és álkapuzatokkal iparkodtak félrevezetni. Mint ahogyan a gúlák oldalaiba vakboltozatokat faragtak, a sírüregek folyosóit is — mihelyt a halottat fényes gyászpompával a temetőbe kisérték, ünnepélyes szertartások közepette eltemették, emlékének áldozatokat bemutatták és az oltárokat a megboldogult szellemének táplálására telerakták — törmelékekkel tömték ki és hatalmas, helyükből kimozdithatatlan sziklalapokkal állottak útját a múmiafosztogatóknak. A sziklasír külső bejáratát a későbbi időkben gondosan eltorlaszolták s hogy minden nyomot eltüntessenek, sárral vagy iszapréteggel tapasztották be, a sír építésénél dolgozó hadifoglyokat pedig keleti szokás szerint egyszerűen lenyilazták.
A laza földréteg azonban csak rövid ideig tudott az idő vasfogának ellentállani, évszázadok, évezredek viharai, a hegyekről lefolyó esővíz lassankint elmosta a bejáratokat takaró törmeléket. A mesterségesen kivájt boltozat külső falai ismét láthatókká váltak s a késői kor embere mohó kíváncsisággal törekszik a sírok belsejébe behatolni, hogy megismerje eltemetett titkukat.
Egyptomban többnyire a sírokat fosztogató fellahok árulják el valamely ujabb sír feltárását, amikor a kilopkodott kincsekkel kereskedni kezdenek."


Ibos Éva: XIX-XX. századi magyar festészet - magyar, német, angol

Jókai Mór összes művei 71 db. kötet egyben

A művészet története Magyarországon, A Honfoglalástól napjainkig

Igali Mészáros József: A hal, a horog és az ember-1. kiadás!

Szilárdfy Zoltán: Barokk szentképek Magyarországon

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Szalai Vivien: Hamis gyönyör - Egy luxusprostituált vallomásai

Anton Neumayr: Diktátorok orvosi szemmel

Márai Sándor: A forradalom előérzete

García Lorca összes művei I-II.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

John Douglas-Mark Olshaker: Sorozatgyilkosok-Az FBI kulisszatitkai

Dr. Nagy József: Haszonkert a ház körül - Zöldségtermesztés

John Grisham: Camino sziget

Andy McNab: Hívójele: Bravó Kettő Nulla

Vigh-Gárdonyi: Villamosságtan

Ernest Renan: Questions contemporaines

Zsindely Ferenc: Isten szabad ege alatt - 1934.

Donna Leon: Nemesi kisugárzás

Haris Dzsohari: Csakrák - Rejtett energiaközpontok