Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Ludmila Pesková: A kötés

Bratislava, 1969. 128 oldal, 100 kötésmintával, 30 norvégmintával, kiadói, karton-kötésben, pici foltok a kötéstáblákon, egyébként jó állapotban.

Kiadás éve:
1969
Kiadás helye:
Bratislava
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
128
Nyelv:
magyar
Méret:
21x30cm
Állapot:
Súly:
956 g
1490 Ft


1, A FONAL FELGOMBOLYÍTÁSA ÉS A CSOMÓK ELTÁVOLÍTÁSA


"Ha azt akarjuk, hogy a gyapjúfonal megőrizze előnyös tulajdonságait: a rugalmasságát és a puhaságát, a munka kezdetétől fogva helyesen kell kezelnünk.
A gyapjú- és félgyapjú fonalat minden papír- vagy más alátét nélkül lazán felgombolyítjuk. Kezdetben a fonalat csak két ujjunkra göngyölítjük, majd fokozatosan hozzávesszük a harmadik és negyedik ujjunkat is, míg végül könnyedén az összes ujjunkkal átfogjuk a gombolyagot, és úgy tekerjük a fonalat. Ha gombolyítás közben csomóra akadtunk, szétbontjuk a csomót, és újabb gombolyagot kezdünk. Az ilyen jelentéktelennek tűnő apróság megkönnyíti a későbbi kötésmenetet, A túlságosan szorosan gömbölyított gyapjúfonal elveszti rugalmasságát, különösen akkor, ha hosszabb ideig feldolgozás nélkül hagyjuk. A ilyen gyapjúból aztán nem lehet sem „leheletkönnyű", sem rugalmas holmit készíteni.
A fonalat munka közben védjük a bepiszkolódástói. Azt ajánljuk, hogy helyezzük a gombolyagot megfelelő nagyságú műanyag zacskóba, amelyet összehúzunk és a keletkezett kis résen húzzuk ki a kötéshez szükséges szálat. A helyesen készített kötésmunkán nem hagyhatunk csomót. Ha úgy látjuk, hogy a fonal nem elég hosszú az egész sor befejezésére, új gombolyagot kezdünk. A fonalvégek mindig a sor elejére vagy végére kerüljenek. Itt ugyanis a szálakat szépen eldolgozhatjuk, és a kötött rész kifogástalan lesz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az esetleges fennmaradt fonalvégeket elvágjuk és eldobjuk. Ezeket a kis maradékokat eltesszük és az egyes részek összeállításánál, esetleg későbbi javításánál felhasználhatjuk.
Ha a sor közepén akadunk csomóra, a következőképpen járunk el: a csomót kibogozzuk, a fonal mindkét végét kb. 10 cm hosszúságban két egyforma vastagságú szálra bontjuk (a kétsodrásos fonalnál 1 — 1 szálra, a háromsodrásosnál 2 és 1 szálra). Ezután a két fonalvéget szorosan összesodorjuk úgy, hogy a szál eredeti vastagságú maradjon. A kétsodrásos fonalnál 1—1 szálat, a háromsodrásosnál a fonal egyik végéből 2 szálat, a másik végéből 1 szálat sodrunk össze, és így folytatjuk a kötést. A kötött rész végleges kidolgozásánál a felesleges fonalvégeket a munka visszáján varrjuk el; a kötés színe így kifogástalanul szép marad. Nem lesz rajta sem durvábban kiálló szem, ami a szokásos fonaltoldásnál keletkezik, sem kitágult szem, amely a fonal csomózásának következménye. Az említett sodrásos fonaltoldás előnyét főként a régi, fejtett anyagból készült kötésnél tudjuk értékelni, melynél rendszerint minden kis szálra szükségünk van."


Széchenyi Zsigmond: Afrikai tábortüzek, vadásznapló-kivonatok 1932-1934.

Anne és Serge Golon: Angélique sorozat 13 kötete egyben

Farkas Pál: Elbeszélések

Magay-Országh: Magyar-Angol kéziszótár

Walt Disney: Lilo és Stitch - A csillagkutya

Italo Balbo: Repülőrajokkal az óceánon át

Dávid Katalin: A teremtett világ misztériuma

Katie McGarry: Crash into you - Szívkarambol

Vas Zoltán: Kossuth Lajos élete I-II.

dr. Nagy Balázs (szerk.): Magyarország legszebb túraútvonalai

Ujváry Zoltán: Bakonszeg története és néprajza

Stephen King: A setét torony 7. - A setét torony

Gerő László: Várépítészetünk

Böde István: Hit és Jóga

Heinrich Vollrat Schumacher: Liebe und Leben der Lady Hamilton

Forgács András-Szabó Miklós: Görögország

Fülöp Gyula-Szilvácsku Zsolt: Természetkímélő módszerek a mezőgazdaságban

Fazekas Csaba: Kisegyházak és szektakérdés a Horthy-korszakban

Szomory Dezső: Emlékek szárnyán - Újságprózák

Alvin Toffler: Hatalomváltás-Tudás, gazdagság és erőszak a XXI. század küszöbén