Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Lyka Károly: Festészetünk a két világháború között

Budapest, 1983. Corvina Kiadó, 119 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Corvina
Kiadás éve:
1983
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963 13 1226 7
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
119
Nyelv:
magyar
Méret:
15x20 cm
Állapot:
Súly:
432 g
990 Ft


"Csakhogy az ilyen aranykorona az álmok világába tartozott. Ilyen milliós árak még sűrűn szerepelnek az 1926. évi november-decemberi kiállításokon, 1927 januárjában a katalógusban már az új pénz, a pengő vette át az uralmat, és megszűntek a soknullás árak - egyelőre.
Azonban hiába húzódott mindenki a rossz papírkoronától, nélküle mégsem lehetett megélni. Házbért, adót, vasúti vagy színházi jegyet nem lehetett csereberével elintézni. Akinek nem volt megszabott fizetése, kénytelen volt egyet-mást eladni, hogy papírkoronához jusson, így a művészek is. Mások bútort, ékszert voltak kénytelenek vásárra bocsátani, rossz, de nélkülözhetetlen koronákért.
Ez a forgalom nagyra dagadt és csakhamar létrehozott olyan szerveket, amelyek eladó és vevő közé ékelődtek: árveréseket, vagy ahogy előkelőbb néven szokták nevezni: aukciókat. Ezek közt mindennemű holmit elfogadott a Postatakarékpénztár Árverési Csarnoka, amelyben művészeti munkák is kerültek kalapács alá. A nagy forgalom láttára, most már szemes emberek tisztán művészeti aukciókat is szerveztek, így jött létre a Magyar Stúdió és a Magyar Renaissance Társaság, amelyek sorozatos aukciókat rendeztek, mire rákapott a Nemzeti Szalon és az Ernst Múzeum is. Volt ezeken kép, faragás, ötvösmű, szőnyeg, porcelán, gobelin, bútor is, amennyiben kiállta a művészeti bírálatot.
Ezek az aukciók mindig nagyon népesek voltak, s a műtárgyak forgalmán túl volt még más jelentőségük is, amire az aukciók rendezői nem is gondoltak: tömérdek régi műtárgy, amely eddig magántulajdon volt, most került először a nyilvánosság elé, megannyi új művészettörténeti adalék, amelynek hasznát látta a szakirodalom és a gyűjtők is. Katalógusaik némelyike bizonyos tekintetben forrás értékű. Ez volt a korona haláltáncának egyetlen haszna a művészet barátai számára."


Bedő-Ivanyos-Tomcsányi-Várday: Vállalkozások gazdaságtana

Howard Fast: Az utolsó határ

Wass Albert: A funtineli boszorkány I-III.

Mary Nichols: A szökőkút

dr. Juhász Lajos: Madarak a Nagyerdőn

Hillary Rodham Clinton: Élő történelem

Mireille Guiliano: A francia nők nem híznak - A boldog táplálkozás titkai

Vas István: A Názáreti Jézus története-Fra Angelico festményei

Bertram Thomas McDowell: Mutánsok

Bozsik Valéria: Különleges zöldségételek

A világjárás hősei-Greenhorn: Három világrész csavargója

Eduard Mörike: Mozart prágai utazása

Hófehérke-Állat olimpiász-Panka-A kis hableány-Bodri karácsonya-5 könyv egyben

Divald Kornél: Magyarország művészeti emlékei

Vértes O. András: A magyar leíró hangtan története az újgrammatikusokig

Emile Zola: Au bonheur des dames

Móra Ferenc: Sokféle-Utazás a föld alatti magyarországon

Bitó László: A Názáreti Izsák-Aláírt!

Yehuda Lahav: Együttélésre ítélve

Hajnal Márton: Karnarutió és Zrínyiász