Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Lyka Károly: Közönség és művészet a századvégen

Budapest, 1982. Corvina Kiadó, 107 oldal, fekete-fehér és színes képanyaggal, kiadói, egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Corvina
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963 13 1444 8
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
107
Nyelv:
magyar
Méret:
15x20 cm
Állapot:
Súly:
424 g
790 Ft


"Budapest egyre nagyobb erővel sugározta szét a maga befolyását többi városunkra. Már ezeknek arculatán is meglátszik ez a hatás: a sok új középület, megye- és városház, kórházak, iskolák, kaszárnyák, még templomok is nagyobbára budapesti építészek művei. De meglátszik ezeknek a városoknak közönségén is: Budapest szokásait, divatját, életmódját nem kis mértékben szívesen utánozgatták a vidéken is. A közlekedés javulása következtében minden kabátos ember félig-meddig otthonosan forgolódott Budapesten, az ifjúság nagyrészt itt látogatta a főiskolákat, s legfogékonyabb éveit a budapesti élet sürgésében töltötte. De anyagiakban is fontos volt a főváros szerepe: a nagykereskedők innen látták el a kereskedőket, itt működött a tőzsde, és számos bank innen kormányozta az ország pénzpiacát.
Azonban Budapest mégsem az ország. Mert bár a vidék sokat vett át a fővárostól, mégis tagadhatatlan, hogy sokat őrzött meg eredeti vonásaiból. Városaink általában konzervatívabbak a fővárosnál. Kolozsvár, Szeged, Kassa, Győr, Miskolc, Sopron, Pozsony stb. megmaradt városegyéniség-nek, külső formáiban, élete rendjében. Bármily fontos tehát Budapest művészeti szerepe, mégsem lehet az egész ország közönségének a művészethez való viszonyát kizárólag a főváros magatartásával megvilágítani. A vidéken is számos szálat fedhetünk föl, amely eligazít minket e viszony egyetemesebb megértéséhez. Szemlélődésünket tehát az egész országra kell kiterjesztenünk. S ha itt elsősorban a közönségnek ama rétegére irányul a figyelmünk, amely valamely közvetlen kapcsolatot teremtett a művészettel s itt is elsősorban a műtárgyak gyűjtőire, úgy erre jó okunk van. Mert ezek a gyűjtők ebben a nagyon is anyagias korszakban pusztán a művészet iránt érzett meleg érdeklődésből és nem hasznot hajtó célból szerezgettek művészeti alkotásokat. Ők mintegy a művészet iránt érdeklődők idealistái."


Széchenyi Zsigmond: Afrikai tábortüzek, vadásznapló-kivonatok 1932-1934.

Anne és Serge Golon: Angélique sorozat 13 kötete egyben

Farkas Pál: Elbeszélések

Magay-Országh: Magyar-Angol kéziszótár

Walt Disney: Lilo és Stitch - A csillagkutya

Italo Balbo: Repülőrajokkal az óceánon át

Dávid Katalin: A teremtett világ misztériuma

Katie McGarry: Crash into you - Szívkarambol

Vas Zoltán: Kossuth Lajos élete I-II.

dr. Nagy Balázs (szerk.): Magyarország legszebb túraútvonalai

Ujváry Zoltán: Bakonszeg története és néprajza

Stephen King: A setét torony 7. - A setét torony

Gerő László: Várépítészetünk

Böde István: Hit és Jóga

Heinrich Vollrat Schumacher: Liebe und Leben der Lady Hamilton

Forgács András-Szabó Miklós: Görögország

Fülöp Gyula-Szilvácsku Zsolt: Természetkímélő módszerek a mezőgazdaságban

Fazekas Csaba: Kisegyházak és szektakérdés a Horthy-korszakban

Szomory Dezső: Emlékek szárnyán - Újságprózák

Alvin Toffler: Hatalomváltás-Tudás, gazdagság és erőszak a XXI. század küszöbén