Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Reader's Digest - Magyar királyok nagykönyve

Budapest, 2013. Reader's Digest, 344 oldal, újszerű állapotban.

Kiadó:
Reader's Digest
Kiadás éve:
2013
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
978-963-289-214-6
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
344
Nyelv:
magyar
Méret:
22x28cm
Állapot:
Új
Súly:
1420 g


"Ernst Kantorowicz szerint a középkori Európában a latin corona kifejezésnek politikai szövegkörnyezetben két jelentést tulajdonítottak: egyfelől a szemmel látható tárgyat (corona visibilts), másfelől a koronához fűződő eszmei tartalmat (corona invisibilis) jelölte. A Korona mint tárgy fejedelmek koronázásakor használt, kör vagy diadém alakú arany fejdísz volt. Eszmei értelemben a királyi hatalom teljességét fejezte ki, mely magában foglalta az ország (regnum) vezetéséhez szükséges valamennyi királyi jogot, kötelezettséget és kiváltságot: beiktatáskor ezt a teljességet nyerte el Isten kegyelméből az uralkodó.
A latin corona szó a középkori Magyar Királyság politikai viszonyai között is hasonló jelentéssel bírt: vagy a kör alakú fejdíszre, vagy a királyi hatalomra vonatkozott. A kifejezés legkorábbi ismert magyar előfordulása — a toldalékkal ellátott coronaía formában - 1350-ből való, ebből alakult ki a 15. század folyamán a magyar korona szó.
A mai nyelvhasználatban - tárgyi éretelemben — a Magyar Szent Korona, a Magyarország szent koronája, a magyar korona vagy a Szent István-korona elnevezések fordulnak elő leggyakrabban, a kifejezés használójának politikai. vaDá vagy tudományos nézeteitől függően kis vagy nagy kezdőbetűvel. A korona fogalom elvont értelemben felöleli mindazokat a politikai eszméket, amelyek a Magyar Királyság uralkodója által a koronázáskor elnyert királyi hatalomra utalnak.
A magyar Szent Korona hagyománya, kultusza és a korona legitim jelentése M koronára mint tárgyra vonatkozó, szüntelenül változó politikai és vallási nézetek egész sorát jelöli. A koronakultusz a szent jelző használatában, a korona Szent b van királyhoz való kötődésének feltételezésében és az ékszer szakrális tárgykéj való tiszteletében jut kifejezésre. Kantorowicz felfogása alapján a magyar hagyományban a corona visíbilis és corona invisibilis jelentése egymásba fonódik: a korona tárgyi valósága fizikailag hordozza az eszméket, belőlük merítve erejét és titokzatosságát. A koronakultusz eredeti funkciója a királyi hatalom legitimálása volt. Koronázáson meghatározott szimbolikus és rituális cselekvéssort érrai amely a középkorban és az ancien régime idején legitimálta és a nyilvánosság: számára láthatóvá tette a királyi hatalmat."


A holtak köztünk járnak - Egy testben több lélek élhet

Molnár Gábor: Makk és jaguár

Catharine Parker-Littler: Kérdezd a szülésznőt!

The Caravaners

Végh Antal: Miért beteg a magyar futball? Dedikált!

Várnai Péter: Rösler Endre-2 db. hanglemez melléklettel

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok I-II.

Bánszki István: Szellemi elődeink-A Bessenyei-Társaság kultúra-teremtő nagyjai

Régi Kalevala-Reguly Antal fordítása

Csongrádi Kata: Millió rózsaszál-Dalregény

Kézikönyv a hazánkban forgalomban levő játékfilmekről

Balla Tibor: Szarajevó, Doberdó, Trianon

Éric Deschodt: Attila, a hunok királya

Paul Joannides: A nemi örömszerzés enciklopédiája

John J. Nance: Az utolsó túsz (Világsikerek)

Pákozdi Judit: Fortélyok főzőkanállal

Pechtol János (Szerk.): Vadászévkönyv 1999

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

John Kalench: MLM sikerkalauz

Balogh István: Ecsedi István élete és munkássága