Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Steven L. McKenzie: Dávid király - Életrajz

Budapest, 2003. Gold Book, 289 oldal, kiadói karton-kötésben, újszerű állapotban.

Kiadó:
Gold Book
Kiadás éve:
2003
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
ISBN:
963 9437 63 8
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
289
Nyelv:
magyar
Méret:
15x21.5 cm
Állapot:
Súly:
509 g
1100 Ft


"Dávid király természetesen az uralkodó osztály tagja volt. A Biblia szerint azonban alacsony vagy legalábbis köznépi sorból emelkedett erre a rangra. Még ha nem is szolgáltat bizonyosan Dávid személyéhez köthető tárgyi leleteket, a régészet legalább három különböző módon járul hozzá a róla szóló életrajzi portréhoz. Először is, hétköznapi összefüggéseket szolgáltat a Biblia Dávid-történeteihez. A régészeti adatok életre keltik a korszakot, és bepillantást engednek számunkra a Dávid korabeli Palesztina mindennapi életébe. Segítenek számunkra megérteni olyan dolgokat, hogy az emberek mit viseltek és hogyan készítették a ruháikat, hogyan utaztak, mit ettek és hogyan termesztették és készítették el ételeiket, milyen szerszámokat és fegyvereket használtak, hogyan vívták háborúikat.
Másodszor, a régészet megmutatja nekünk Dávid életének még szélesebb, környezeti és gazdasági összefüggéseit. Egy régész mutatta ki, miként játszottak a környezeti és gazdasági viszonyok jelentős szerepet Dávid királlyá válásának folyamatában. Izrael vaskorszakának kezdetén a népesség növekedése kimerítette a természetes erőforrásokat és a mezőgazdaságot. Dávid a legkisebb fiúként nem sok örökrészt remélhetett volna nagykorúsága elérésekor, így arra kényszerült, hogy megélhetést keresve elhagyja az otthonát. Ezt a megélhetést aztán a katonáskodásban találta meg — először Saul szolgálatában, később saját törvényen kívüli zsoldos csapatának vezéreként, Saul elől menekülve.
Ez elvezet a régészet által nyújtható információk harmadik fajtájához — a kulturális párhuzamokhoz. Ebben az esetben valójában inkább az antropológia vagy a szociológia a forrásunk. Az antropológusok megvizsgáltak más kultúrákat is - különösképpen a Közel-Keleten — annak megvilágítására, hogy a monarchiák hogyan és miért alakulnak ki. Megállapították, hogy a társadalmak különféle vezetési mintákat követnek, ahogy egyre nagyobbakká és összetettebbekké válnak. Az egyik ilyen minta a következőképp alakul: törzsi vezetőből törzsfő, majd törzsfőből király. Sault és Dávidot is törzsi vezetőnek választották meg. Mindketten egy körülzárt területet uraltak, amelyet akár törzsi területnek is nevezhetnénk."


Illyés Gyula: Lélekbúvár

Fenyvesi István: Időséta - Szentes, Szeged, Szlávok

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk - 2012.

Herczeg Gyula: Olasz-magyar szótár

Frederick Forsyth: Az afgán

Jenny Randles: Ufók (Hogyan lássuk?)

Nagyrábéi falukönyv 2.

John Grisham: Camino sziget

Magyar Statisztikai Zsebkönyv XI. évf. 1942

Czifferszky István: A gemenci bak és más vadászelbeszélések

Sas Péter: Mesélő képeslapok: Kolozsvár 1867-1919

Pók Lajos: A szecesszió

Madách Imre: Az ember tragédiája

Fekete Gyula: Esztendőre vagy kettőre

Bársony István: Délibáb

Krenner István: Jó játék az akvárium

Wass Albert: Az Antikrisztus és a pásztorok-2001.

Bein Károly: A kis bogárgyűjtő

Guy de Maupassant: Egy asszony élete-A Szépfiú-Péter és János

Olaf Groehler: A légi háborúk története 1910-1980