Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Baktay Ervin: Körösi Csoma Sándor

Budapest, 1962. Gondolat Kiadó, 435 oldal, fekete-fehér fényképekkel, kiadói félvászon-kötésben, kisebb szakadások a papírborító szélén, egyébként jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1962
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Franklin
Kötés típus:
félvászon
Terjedelem:
435
Nyelv:
magyar
Méret:
15x20.5cm
Állapot:
Súly:
426 g
800 Ft


"De annyit ki tudott szedni a vándorból - bizonyára csak lassan, apránként, ismerve Csorna szerénységét -, hogy kivételes értelmű, kivételes tehetségű emberrel hozta össze a véletlen szeszélye. Olyan emberrel, akiben a képességeken felül még törhetetlen akaraterő, megingathatatlan kitartás is él; teste elpusztíthatatlanul szívós, s a céljáért olyan áldozatokat tud vállalni, amilyenekkel a legelszántabb nyugati kutató sem dicsekedhetik.
Moorcroft elgondolkozott. Mi lesz ezzel a csodálatos emberrel? Talán eléri a célját, azaz eljut oda, ahová törekszik. De vajon megtalálja-e ott azt, amit keres? És ha igen, lesz-e annak olyan jelentősége, amit Moorcroft vagy bármely más angol értékelni tudna? Mi haszon és előny származhatik abból a bizonytalan kutatásból, amely voltaképpen nem alapszik semmi valós tényen, nem irányul semmiféle körvonalazható, le-mérhetően meghatározott célra? Hiszen Csorna maga sem tudott többet mondani erről, mint hogy reméli: valahol, valamikor rátalál valamire, ami fényt deríthet nemzete eredetének odáig megoldatlan kérdéseire. A magyarnak ennyi elég lehetett, hogy föltegye rá az életét, de Moorcroft, a realitásokban gondolkodó angol csak egyféleképpen foghatta fel a dolgot: íme, itt van egy egészen rendkívüli ember, felvértezve annyi tudással, amennyi két angol vagy német tudósnak egy egész életre elég volna, hogy nagyszerű eredményeket érjen el vele; s ez a rendkívüli ember magányosan, segítség, pénz nélkül bolyong a világban, nem is tudja bizonyosan, hol találhatja meg kutatásának tényleges területét, és ha tudná, akkor sem juthat oda, hiszen ehhez nem elég az elszánt akarat. Ha tovább megy ezen az úton, nem várhat reá más, minthogy valahol az ismeretlen messzeségben egyszer porba roskad, s a sok kiváló képesség, amely benne lakozik, gyümölcstelenül és helyrehozhatatlanul elkallódik ...
Bizonnyal nem így, egyszerre és nem ilyen határozott formában bontakozott ki mindez az álmélkodó angolban, hanem lassan öltött körvonalakat. Eleinte talán maga sem tudta, mihez kezdjen a furcsa idegennel, akinél meglepőbb „különcöt" még az ilyenekben bővelkedő Albion sem termel. De megtudta, hogy brit kormányzati személyek már útja folyamán pártfogásba vették, s azt is mihamar észrevehette, hogy Csorna őszinte hálát érez ezért az angolok iránt. Egyelőre valószínűleg csak arra gondolt, hogy maga mellett tartja a különös vándort, s azután majd meglátja, hogyan segítheti elő terveiben, munkájában. Sokoldalú nyelvismeretei, meglepő nyelvérzéke, tanulnivágyása és rokonszenves magatartása megérttette Moorcrofttal, hogy igen használható útitársra, talán munkatársra tett szert a „székely-magyarban", ahogyan Csorna bemutatkozott."


Benjamin Percy: Vörös hold

Colleen McCullough: A gránitember

Nimród vadászújság 1981.

Országh-Magay-Futász-Kövecses: Angol-Magyar szótár

Shakespeare összes művei I-VII.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

Jakupcsek Gabriella: Hepehupa

Puskel Péter: Emléklapok a régi Aradról

Sven Hedin: Ma Csung-Jin menekülése

Hillary Rodham Clinton: Élő történelem

Perjes Erzsébet: Foltvarrás - Patchwork

Magyarország állatvilága-Dr. Balogh J.-Dr. Mahunka S.: Atkák XV.

Andy McNab: Az orosz battlefield 3

Farkasházy Tivadar: Overdose-A veretlen 11

Maurice Druon: Korona és méreg

Homor Imre: Esztergom nevezetességei

Pataki Balázs: Örmények - Az örmények életéből

Körkép 83-harminc mai magyar elbeszélés

Reader's Digest - Természetbarátok kézikönyve

Charles Bukowski: Ponyva