Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Hajdú-Bihar Megye népművészete

Budapest, 1989. Európa Kiadó, 404 oldal, kiadói nyl-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Európa
Kiadás éve:
1989
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kossuth
ISBN:
963 07 4855 X
Kötés típus:
Nyl
Terjedelem:
404
Nyelv:
magyar
Méret:
19x25cm
Állapot:
Súly:
1531 g


"Mind a Nagy-, mind a Kis-Sárrét népi kultúrájában sok régi hagyományt figyelhetünk meg. A szegényebb Nagy-Sárrét magyar református népe a Kunság és Debrecen felé nyitottabb, a Kis-Sárrét helyzete vegyes vallású és nemzetiségű lakossága miatt már ellentmondásosabb. Itt igen sok Dél-Bihar, Békés felé irányuló hatás figyelhető meg. Az Erdély felől érkező hatások főként itt, és a Bihari-síkságon át terjedtek észak felé, s természetesen itt maradtak a legmélyebbek a nyomai.
Mindezekből kitűnik, hogy Hajdú-Bihar megye nem önálló, nem körülhatárolható néprajzi egység, hanem összekapcsolja a Felvidéket Erdéllyel, a Nyírséget a Hajdúsággal, a Hortobágyon át a Nagykunsággal. A központi helyet elfoglaló Debrecen a Bihari-síkságon, a Sárréten át csatlakozik a Dél-Alföldhöz. Debrecen mint önálló gazdasági, közlekedési, kulturális tényező részben a megyehatárokon túl is érezteti kisugárzó hatását, ugyanakkor területünkre szívta, vonzotta messze tájak kultúráját. A Debrecent is átható református szellemiség hatóterületét északnyugat felől az egri érsekség római katolikus, palócos expanziója érintette, elsősorban a Tisza melléki falvakban. Délről a váradi püspökség római katolikus hatása nem volt számottevő, de a görög katolikusságé igen. Ez a hatás rendkívül jelentős volt a múltban, és még ma is érezhető, főként azért, mert nemzetiségi jelleget is öltött. 1920 után a görög katolikusság központja mai megyénkre, elsősorban Hajdúdorogra tevődött át. Ez különösen a nyírvidéki falvak görög katolikus lakosságát érintette közvetlenül.
Ezek a szelle'mi áramlatok mindenütt párhuzamosan hatottak a gazdasági, települési tényezőkkel. A városok, a pusztai legelők, az uradalmak, az úrbéres és szabad paraszti, kisnemesi birtokok elrendeződése, a kialakuló tanyarendszer folytán megyénk néprajzi képe igen változatos, sokszor szélsőséges és ellentmondásos. Ezért jellemző, hogy a hagyományos népi kultúra felbomlása is igen tág határok között és igen ellentmondásosan zajlott le. Debrecenben és a hajdúvárosokban a polgári hatások bizonyos terüle-reken már a XVIII. században meghatározták egyes rétegek magatartását, más területeken ugyanakkor - pl. a legeltetés! rendben, pásztorépítményekben, táplálkozásban - ugyanezek a városok számtalan régi hagyományt megőriztek még a XX. században is."


Benjamin Percy: Vörös hold

Colleen McCullough: A gránitember

Nimród vadászújság 1981.

Országh-Magay-Futász-Kövecses: Angol-Magyar szótár

Shakespeare összes művei I-VII.

Bencze Tibor L.: A TV-vevőkészülék műszerei és mérései

Jakupcsek Gabriella: Hepehupa

Puskel Péter: Emléklapok a régi Aradról

Sven Hedin: Ma Csung-Jin menekülése

Hillary Rodham Clinton: Élő történelem

Perjes Erzsébet: Foltvarrás - Patchwork

Magyarország állatvilága-Dr. Balogh J.-Dr. Mahunka S.: Atkák XV.

Andy McNab: Az orosz battlefield 3

Farkasházy Tivadar: Overdose-A veretlen 11

Maurice Druon: Korona és méreg

Homor Imre: Esztergom nevezetességei

Pataki Balázs: Örmények - Az örmények életéből

Körkép 83-harminc mai magyar elbeszélés

Reader's Digest - Természetbarátok kézikönyve

Charles Bukowski: Ponyva