Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

bánffyhunyadi Hunyady Erzsébet: A jó házi konyha - Így kell főzni!

Budapest,1943. Uj Idők Irodalmi Intézet RT. 468 l. egyszerű nyl-kötésbe, a címlap pecsétes, egyébként jó állapotban.

Kiadó:
Uj Idők Irodalmi Intézet
Kiadás éve:
1943
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Hungária
Kötés típus:
nyl
Terjedelem:
468
Nyelv:
magyar
Méret:
16.5x23 cm
Állapot:
Súly:
545 g


"Régi lomot se tűrjünk; akármilyen csinos a házunk belül, ha az udvar lomtár, ócskaság lerakodóhelye, nem vagyunk jó gazdasszonyok. Az ilyen holmi — már amit érdemes megőrizni, mert még használhat—padlásra vagy külön félszerbe való. Aminek hasznát nem vehetjük, azt se lakásban, se udvaron ns tűrjük, tűzbe vagy ócskáshoz vele! A baromfinak akármilyen kis udvaron, külön elkerített helye legyen, különben mindenüvé piszkot csinál.
A pincét éppen úgy kell gondozni, mint a kamrát. Takarítása és meszslése is úgy történik. Éppen olyan szigorú rendet tartsunk benne, semmi lomot ne tűrjünk. Ha csak fát, szenet tartunk benne, minden évben távolítsuk el belőle a használhatatlan port, törmeléket, mert helyet foglal és piszkot csinál, amit felhordunk a lakásba is. Ha zöldség, burgonya stb. lerakodóhelye, akkor meg éppen át kell tisztogatni, takarítani minden tavasszal meg ősszel, mielőtt bármit is beleraknánk. Penészes pincéje ma már csak annak van, aki nem gondozza! A férget is ki lehet irtani belőle, egeret fogóval, macskával, svábot, rusznit pedig kevés sörbea elkevert cukorral és keményítővel, attól elhullanak. Persze, csak akkor, ha a réseket eltömjük, az ablakra szúnyoghálót teszünk és semmi rothadó anyagot meg nem tűrünk. Ha jégszekrényünket a pincében tartjuk, naponta tisztogassuk és a vizet gondosan ontsuk ki belőle.
A padlás tisztántartása sokkal könnyebb dolog volna — és mégis ott gyűlik össze rendszerint a legtöbb lom és piszok. Ne tűrjük! Ami csak lom, el vele. Ami használható dolgot pedig felviszünk, azt gondosan rendberakva és letakarva tegyük fel. Ugyanis a padláson korom és por rakódik mindenre. Évente kétszer ezt is távolítsuk el. Ami féltősebb dolgot padlásra kell tennünk, azt papírral bélelt ládában őrizzük meg, födéllel letakarva, vagy fent lévő szekrényekbe zárya. — Fia a padláson egér van, gondosan fogjuk ki. Szellőztessünk jól, de vigyázzunk, hogy nedvesség ne csuroghasson a holmira. Üres ládákat is összerakva, lefedve tartagassunk.
Külön szót érdemel a szárítópadlás. Városban ezt nem a lakó gondozza. De köteleit minden használat előtt szárazon, jól töröljük le. Ha pedig saját házunkban van, minden nagymosás előtt seperjük ki, a köteleket törölgessük le jól. Kétszer egy évben, ősszel-tavasszal mennyezetét is poroljuk le. A köteleket mossuk ki és napon szárítsuk meg.
Ha vidéki házban lakunk, ott padláson, .tartjuk a diót, világmagvakat stb. Ezt mind külön zsákban, felakasztva, vagy ládában, tartsuk.
Padláson, pincében csak zsebvillanylámpással járunk, azzal nem okozhatunk szerencsétlenséget, míg a lobogó, nyílt lánggal égő világítókészülékek mindenike lűzvészt otozhat."


Bodnár-Ember-Szilágyi-Tátrai: A budapesti Szépművészeti Múzeum

Julia Sand: A gránátköves karácsonyfadísz

David Weiss:Meztelenül jöttem-Rodin életregénye

Arany János: Toldi-Toldi szerelme-Toldi estéje

Dr. Beke János: Műszaki hőtan mérnököknek

Nemere István: A világháborúk kora

Kovách Sándor-Várszegi József: A ponty horgászata (Horgászhalaink II.)

Reader's Digest: Varázslatos Föld körüli utazás

Eckhardt Sándor: Francia-Magyar szótára

Howard Carter - A. C. Mace: Tut-Ankh-Amen sírja

Kenneth Clark: Az akt

Jaroslav Hasek: Svejk - Egy derék katona kalandjai a világháborúban I-II.

Robert Graves: Claudius, az Isten

Grandpierre K. Endre: Aranykincsek hulltak a Hargitára

Leventhal, Yitta Halberstam: Felejthetetlen csodák

Mikszáth Kálmán: Mikor a mécses már csak pislog

Tőzsér János: Szerelmünk Görögország-Képek, emlékek, történetek

Juhász Antal: A szegedi táj vonzásában

Bertolt Brecht színművei I-II.-Helikon Klasszikusok

Gulyás Pál: Világító álom