Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Báró Ambrózy Béla: A méh

Budapest, 1914. kiadja az Országos Magyar Méhészeti Egyesület, 822 oldal, 628 képpel illusztrálva, kiadói rajzos egészvászon kötésben, a gerince restaurált, kopottas, de összességében jó állapotban.

Ritka méhészeti szakkönyv!!

Kiadó:
Országos Magyar Méhészeti Egyesület
Kiadás éve:
1914
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Pátria
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
822
Nyelv:
magyar
Méret:
18x24 cm
Állapot:
Súly:
1622 g


"A herék nagyon hasonlítanak a magyar méh heréihez; a csekély különbség csak annyi, hogy az olasz herék hasa és szőrözete valamivel világosabb; de vannak sötétebbek is. A 103. kép az olasz herét ábrázolja, melyet azzal a megjegyzéssel mutatok be, hogy az átöröklésre a herének van a legtöbb befolyása.
Az olasz méh nagyságra nézve szintén kevéssé tér el a miénktől, t. i. valamivel vékonyabb; ezt különösen a heréken veszszük észre. Színbeli nagy változatossága arra a véleményre szolgáltat okot, hogy nem állandó faj. Ezt a föltevést az is támogatja, hogy néha a legszebb aranysárga-színű anyától sötétebb dolgozók, míg ellenben a sötét szinű anyától pompás világos méhek származnak. E körülmény határozottan az egyéni erőre (atavizmus) mutat, mely szerint a sötétebb vagy világosabb elsődök jutnak érvényre.
Az olasz méh tulajdonságairól saját tapasztalásaimon alapuló meggyőződéseim vannak, miután Dzierzon dr.-tól Karlsmarktból, -Monatöl Bellinzonából és Sartoritól Milánóból anyákat kapván, azokkal sok népet olaszosítottam. Tapasztalásaim a következők:
1. Mindenek előtt feltűnő, hogy az olasz méh általában kevesebb mézet gyűjt, mint a mi hazai fajunk; mely körülmény annak tulajdonítható, hogy az olasz népek sohasem fejlődnek oly erőre, mint a mieink és hogy az olasz méh — szerfölött kapzsi természeténél fogva — bármily alkalmatlan időben kiröpül és éppen ezért sokszor halomra pusztul.
2. Az olasz anyák rövidebb életűek a mieinknél. Ennek okát nem tudom ugyan megmagyarázni, de tény, hogy két évnél idősebb olasz anyát nem bírtam méhesemben tovább életben tartani. Gyakran előfordul, hogy már az első esztendőben elvesznek, ami a család gyarapodására elég kár. Eme elvitázhatatlan érzékenysége nagy hibája az olasz méhnek, kivált olyan esetekben, amikor a méhész a tiszta fajbeli nevelésre súlyt fektet.
3. Az olasz méhnek sok méhész részéről híresztelt jámborságáról mit sem tudok; éppoly mérgesek tudnak ezek is lenni, mint a mi fajunk. Azt azonban el kell ismernem, hogy nem oly dühösek, mint a fekete méhek."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás