Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Bakóczi Antal: Vadászszenvedély, vadászati fegyelem

Budapest, 1971. Táncsics Kiadó, 295 oldal, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Táncsics
Kiadás éve:
1971
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Ságvári
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
295
Nyelv:
magyar
Méret:
12.5x18.5 cm
Állapot:
Súly:
283 g


"A vadászlázat sokféle élettani, lélektani, etikai tényezői befolyásolhatja. A vad fajtáján és veszélyességén túl itt is közrehat a félelem, a sikertelenség, a bizonytalanság, az elbátortalanodás, a kishitűség. Külön ki kell emelni az időhiány okozta feszültséget, és a gyors eredményre való törekvés esetleg beláthatatlan következményeit. A vadászat ugyanis időigényes sport. A sietség kapkodást, megfontolatlanságot szül, mindebből pedig könnyen végzetes baleset származhat. Hemingway írja Afrikai vadás/-napló című munkájában, hogy nem kellemes, ha az embernek határideje van. Akár lőtt valamit, akár nem, belekényszerül az élet legizgatóbb természetei].énességebe, abba, hogy valamit rövidebb idő alatt kell elvégeznie, mint amennyi annak elvégzéséhez valójában szükséges. Ebben az összefüggésben kell utalni arra, hogy a hivatalos kiszállás sem alkalmas vadászatra, a kevés idő, a gyors eredményre való törekvés, a fegyvernek a gépkocsiban való betöltése, esetleg a gépkocsiból történő va-dásziatlan használata, fokozott balesetveszéllyel jár, és már nem egy emberéletet követelt.
A vadászláz tehát minden vadász által jól ismert, különleges élménnyel járó izgalmi állapot. A vadászláz kifejezetten a vad közvetlen észlelésekor, tehát a lövés, a vad megszerzése előtti különböző lelki, élettani jelenségekben kifejeződő állapot. Ez összefüggésben van azzal a lélektani hatással, amelyet a vadászra az előtte megjelenő vad tesz. A lélektan régen feltárt törvényszerűsége, hogy a vonzó cél, vágyainknak tárgya minél közelebb kerül hozzánk, annál nagyobb hatással van ránk, annál inkább hatalmába kerít.
Széchenyi Zsigmond a következőket írja különböző munkáiban a vadászlázzal összefüggésben: „Sóbálvánnyá fagytam ..., még lélegezni sem mertem ..., odacsúsztam fogvacogva, remegő inakkal..., zakatoló szívverésemet némileg lehiggasztva .. . nem győztem úrrá lenni magamon, kegyetlenül gyötrő vadászlázamon. Végtelen, idegtépő percek ..., célba vettem .... kapkodó lélegzetem visszafojtottam", „egy-egy kiváló agancsú, bőgő bika belopásakor valósággal torkon ragad a vadászláz. Régi vadász létemre is gyakran vacog a fő-' gam, remeg a kezemben a fegyver, szinte leáll, szertefoszlik körülöttem a világ, s csak ketten maradunk benne: a szarvas meg én!" „Én is neszét veszem. Ez a legizgalmasabb pillanat! Ilyenkor mintíha egy másodpercre minden megállna. A lélegzetem is. De még a világ forgása is. Rajtam ilyenkor erőt vesz a vadászláz. Még a fogamat is megvacogtatja."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás