Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Dr. Király Pál: A velünk élő múlt

Erdészeti emlékhelyek Magyarországon

Budapest, 2001. Krónika Kiadó. 239 oldal, szövegközti színes képekkel illusztrálva, kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Krónika
Kiadás éve:
2001
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
963-00-8788
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
239
Nyelv:
magyar
Méret:
16x24cm
Állapot:
Súly:
681 g
4500 Ft


"Észak-Magyarország az erdőben-fában még ma is eléggé szegény országunknak legerdősültebb vidéke A területnek 28%-át borítják itt erdők. ami a kb 19% -os országos átlagnál jóval magasabb érték. Az Északi-középhegység terepviszonyai az erdőgazdálkodást és az ahhoz kapcsolódó foglalkozási ágak űzését tette lehetővé a hegyi falvak százainak számára ezért az erdőgazdálkodásnak évezredes múltja van errefelé. Érthető tehát, hogy erdészeti eml.ékhelyekben is viszonylag gazdagok a Mátra és a Bükk kiterjedt rengetegei Kezdjük az emlékhelyekkel való ismerkedésünket a Bükk "fővárosában", Miskolcon.

A mai Borsod-Abaúj Zemplén megye székhelye a magyar államerdészet régi, patinás központja. Különösen 1920 után nőtt meg a jelentősége, amikor az egykor hatalmas állami erdőbirtok néhány százaléknyira zsugorodott az országban
Az ezekben folytatott erdőgazdálkodás irányítására négy erdőigazgatóságot hoztak létre és ezek egyike volt a M. Kir. Miskolci Eidőigazgatóság Ennek szép székházat építettek a Tárkányi u. - Batthyány u. sarkán. Papp Sándor miskolci építész tervei szerint A tervező a lőcsei Thurzó-kastélyhoz hasonló reneszánsz típusú épületet álmodott meg, amelynek homlokzati sgrafittóját Lehoczky György készítette. A bejárat fölött a homlokzat síkját az első emelet magasságában hármas nyílású árkád tagolta, e fölött pedig a kellő méretarányban felvitt koronás állami címer díszítette. A Tárkányi utcai sarkon ugyancsak az első emelet magasságában egy csavart oszlop tetején Patrona Hungáriae szobor állt amely azonban azóta eltűnt A homlokzat legfelső párkányzati részén hat fülkében az erdőgazdasági tevékenységeket szemléltető szobrok álltak.
Ez az epület a térség állami erdeiben gazdálkodó, s jelenleg Észak-magyarországi Erdészeti Részvénytársaság elnevezést viselő szervezet központi székháza ma is. A patinás épületet I995-96-ban szakszerűen felújították, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával."


Bölcseletek (latin-magyar)

Kedvenc receptjeim-Szárnyasok

Végh Antal: Nyugati utakon

Forisek Péter: A Római Birodalom képes története

Reader's Digest - A természet titokzatos világa

Szili Sándor-Szvák Gyula: A középkori orosz történelem forrásai

Márai Sándor: Napló 1976-1983

Péczely Lajos: Közép-Ázsia-'Aki erre jár, nem tér vissza'

Magyarország állatvilága-Móczár Miklós: Karcsúméhek

Horváth József: Szabadkai és palicsi képes levelezőlapok története 1898-1945

dr. Baranyi Béla szerk.: Sáránd - Fejezetek a település múltjából és jelenéből

Kurucz Gyula: Szeretek , tehát voltam

Jackie Silberg: Baba-móka

Leonard Goldberg: Jégbe zárva

Gyimesi György: A Meru lankáin, vadászélmények

Peter Hein: A klinika II.

Budapest anno és most - Budapest then & now

Móra Ferenc:A fele sem tudomány-Utazás a földalatt

P. Szalay Emőke: A debreceni kerámia

Dr. Mágocsy-Dietz Sándor: A növények táplálkozása-Tekintettel a gazdasági növényekre