Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Helmut és Renate Grünert: Gombák

Budapest, 1995. Magyar Könyvklub, 287 oldal, gazdag színes képanyaggal, jó állapotban.

Kiadó:
Magyar Könyvklub
Kiadás éve:
1995
Kiadás helye:
Budapest
ISBN:
963 548 170 5
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
287
Nyelv:
magyar
Méret:
12x19.5
Állapot:
Súly:
345 g


"A gombák zöld színanyag nélküli szervezetek, amelyek a többé-kevésbé megnyúlt, egymással összekapcsolódó és elágazó egy- vagy többmagvú sejtekből (hifa) állnak. A sejtfalak főleg kitinből és cellulózból épülnek fel. A kitin nem fordul elő a zöld növényekben, viszont lényeges alkotóeleme a rovarok külső vázának, A könyvben tárgyalandó „magasabbrendű" gombák szerves anyagon élnek, többnyire a föld alatt a talajban, az avarban, elhalt-és élő fákon, fakérgen vagy alatta, ürüléken, tollakon, rovarlárvákon stb, A gombasejtek szövedéke, a micélium nagyon eltérő megjelenésű és színű lehet, ami a termőtest tönkjének alján gyakran jól látható. Többnyire fonalasán vagy pókhálószerűén nő, de vastag fonatokat vagy csomós, szilárd, sőt nagyon kemény képződményeket is alkothat (sklemtium); lásd még a tüskegombát (Grifola umbellata) a 238. oldalon,
Amit mi gombaként ismerünk és gyűjtünk, az a gombák termőteste, A fajok azonosítása túlnyomórészt a termőtest alapján történik, A termőtestben, illetve rajta fejlődnek az elterjesztésükhöz fontos spórák.
Több, rendszertannal foglalkozó tudós hajlik arra, hogy a gombákat a növények és az állatok mellett, azokkal egy szinten álló, önálló országba sorolja, ami a sejt szerkezetével, a gombák sajátosságaival és életmódjával (pl. a klorofill hiánya) indokolható. A legkülönfélébb gombákat és hozzá-
juk hasonló szervezeteket biológiai szempontok szerint újabban egy „természetes" rendszerbe foglalják össze. Sok részlet igényel azonban még további vizsgálatokat, így ez a rendszer állandó változásban van, Újra meg újra felfedeznek és leírnak új fajokat, találnak szinonimákat, vagyis ugyanarra a fajra vonatkozó különböző elnevezéseket is.
Az új eredmények és besorolások nyomán változik a nevezéktan (nómenklatúra) is. Az irodalomban előforduló különböző tudományos nevek megzavarhatják az amatőr gombászt, így a változások ismerete a nevezéktan állandó nyomonkövetését igényli."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás