Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Hogyan éltek elődeink?-Fejezetek a magyar művelődés történetéből.

Budapest, 1980. Gondolat Kiadó, 231 oldal, 93 fekete-fehér és színes képekkel illusztrálva, kiadói, karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Gondolat
Kiadás éve:
1980
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kossuth
ISBN:
963 280 861 4
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
231
Nyelv:
magyar
Méret:
19.5x25cm
Állapot:
Súly:
863 g
890 Ft


"Talán meglepő, hogy nem alakult másként az uralkodó osztály családjaiban sem a helyzet, holott ezeknél közös munkafeladatokról nemigen lehet beszélni. Példának említem az esztergomi Keresztény Múzeumban levő érdekes képet, amely egy 17. századi magyar főurat ábrázol családja körében. Ezen a kicsit primitív, de kedvesen közvetlen festményen a családfő mellett három felnőtt férfi, a családanyán kívül négy felnőtt nő látható. Két gyerek áll köztük. A festő mintha az életből leste volna el az egymással beszélgetők vagy házi teendőiket végzők jelenetét, a kutyussal játszó kislányt és az anyjára értelmesen figyelő kisfiút. És kifejezőén ábrázolja azt is, ami minket most érdekel, hogy a főúr családja igen sok emberből állt, nem csupán szülők és gyermekek alkották, hanem a szülők testvérei, esetleg távolabbi rokonok is.
Általános szokás volt továbbá, hogy a kiterjedt főúri vagy nemesi famíliák szegényebb tagjai, özvegyek és árvák, egy-egy gazdag és hatalmas családfő körül gyülekeztek. Azok udvarában védelmet kaptak mások zaklatásai ellen, és olyan életszínvonalon élhettek, amilyet saját jövedelmükből nem tudtak volna maguknak biztosítani. Persze, nemcsak közvetlen anyagi okai voltak a nagycsaládok összetartásának, hanem úgy mondhatnánk, szellemiek is. Nem egy főúr szervezett iskolát várában fiai és a rokon fiúk számára, sok főasszony gyűjtött maga köré serdülő lányokat. A közéletben nagyobb szerepet játszó urakhoz sokan küldték el gyermekeiket. Rokonok és közeli vagy akár távolabbi ismerősök, a hatalmasok pártfogását élvezők gyerekei nevelődtek így együtt egy-egy főúri udvarban.
A fiúk elsősorban katonáskodást tanultak, a lovaglást, a fegyverek használatát, emellett némi jogi ismereteket. A leányok a konyhán való forgolódást, hímzést, zenélést, társasági viselkedést, de a birtok életének irányítását is. Hiszen, amíg a férjük hadban volt, néha az év nagyobb részében, nekik kellett otthon helytállni. Azt mondhatjuk, mind a fiúk, mind a lányok nevelése kimondottan gyakorlati jellegű volt.
PAPP: Szervezett zeneoktatásról ebben az időben még nem lehet szó. Mind az elméleti, mind a gyakorlati tanítás jó ideig a középkori mederben folyt. A külföldi egyetemeket és főiskolákat látogató ifjak a hét szabad művészet keretén belül tanulhattak zeneelméletet. A hazai, kisebb műveltséget nyújtó, kizárólag egyházi iskolák fenntartói pusztán istentiszteleti célokat tűztek ki. Legfeljebb egyes helyeken, a humanizmus kései hatására, ókori latin költők (például Horatius) verseit énekelték a tanulók antik metrumra."


Bölcseletek (latin-magyar)

Kedvenc receptjeim-Szárnyasok

Végh Antal: Nyugati utakon

Forisek Péter: A Római Birodalom képes története

Reader's Digest - A természet titokzatos világa

Szili Sándor-Szvák Gyula: A középkori orosz történelem forrásai

Márai Sándor: Napló 1976-1983

Péczely Lajos: Közép-Ázsia-'Aki erre jár, nem tér vissza'

Magyarország állatvilága-Móczár Miklós: Karcsúméhek

Horváth József: Szabadkai és palicsi képes levelezőlapok története 1898-1945

dr. Baranyi Béla szerk.: Sáránd - Fejezetek a település múltjából és jelenéből

Kurucz Gyula: Szeretek , tehát voltam

Jackie Silberg: Baba-móka

Leonard Goldberg: Jégbe zárva

Gyimesi György: A Meru lankáin, vadászélmények

Peter Hein: A klinika II.

Budapest anno és most - Budapest then & now

Móra Ferenc:A fele sem tudomány-Utazás a földalatt

P. Szalay Emőke: A debreceni kerámia

Dr. Mágocsy-Dietz Sándor: A növények táplálkozása-Tekintettel a gazdasági növényekre