Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Horthy Miklósné: Napló 1944-45

Budapest, 2015. Libri Kiadó, 213 oldal, fekete-fehér fotókkal, kiadói karton-kötésben, új könyv.

Kiadó:
Libri
Kiadás éve:
2015
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kinizsi
ISBN:
978 963 310 771 3
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
213
Nyelv:
magyar
Méret:
14.5x21.5cm
Állapot:
új
Súly:
435 g
3490 Ft


"Az asszonyok feljegyzéseiben valóban központi helyet foglalt el a Horthy család férfi tagjaiért érzett aggodalom. A kormányzó német őrizetből 1945 májusában amerikai fogságba került, Niki hollétéről pedig a kiugrási kísérlet napján történt elhurcolása után több hónappal is csak annyit sikerült megtudniuk, hogy más politikai foglyokkal együtt a mauthauseni koncentrációs táborban őrzik. Ebben a helyzetben a kormányzó unokája, ifj. Horthy István felé fordult a család reménysége. Erről tanúskodik a kormányzóné január 17-i, a kis István 4. születésnapján kelt bejegyzése: „adjunk hálát a Mindenhatónak, hogy itt van ez a kedves, szép, mindenképpen jól fejlődő gyermek, ki úgy hasonlít apjához, és ki egyedüli esélye és értelme maradt rokkant életünknek". (55. oldal)
Anyós és menye naplói sok egyezést mutatnak a napi események leírásában és fogva tartóik megítélésében is. Horthy Miklósné azonban nem volt különösebben éles szemű megfigyelő, s a német, majd utóbb az amerikai fogva tartókkal egyébként is alig érintkezett. A „Schloss Waldbichl" mikrovilága sokkal élénkebben és részletesebben bontakozik ki menye, Ilona tollán, aki fiatalságának természetes kíváncsiságával fordult környezete felé, s aki - barátságos kedélyű, csinos fiatalasszony - az őrizetükre kirendelt emberekkel is könnyebben kapcsolatot tudott teremteni.
Bár a Horthy család ellátása a körülményekhez képest jónak volt mondható - az első hónapokban „diplomataellátásban" részesültek, a szükséges vizsgálatok és kezelések elvégzése céljából orvos és fogorvos látogatta őket, vasárnaponként pedig pap járt hozzájuk -, a kormányzóné mégis gyakran panaszkodott. Hogy aztán időről időre megrója magát, amiért megfeledkezett arról, hogy a legtöbben sokkal rosszabb körülmények között élnek. Különös figyelmet érdemelnek Horthy Miklósné naplójának - igen ritka - politikai vonatkozású feljegyzései. Első látásra különösnek tűnik, hogy a kormányzóné egyáltalán nem tekintette ellenségnek az angolszász hatalmakat, holott azok hadiállapotban voltak Magyarországgal. Az oroszokat (szovjeteket) is elsősorban háborús ellenségként említette, s csupán néhány utalást tett a fosztogatásaikról, kegyetlenkedéseikről terjedő hírekre."


Bodnár-Ember-Szilágyi-Tátrai: A budapesti Szépművészeti Múzeum

Julia Sand: A gránátköves karácsonyfadísz

David Weiss:Meztelenül jöttem-Rodin életregénye

Arany János: Toldi-Toldi szerelme-Toldi estéje

Dr. Beke János: Műszaki hőtan mérnököknek

Nemere István: A világháborúk kora

Kovách Sándor-Várszegi József: A ponty horgászata (Horgászhalaink II.)

Reader's Digest: Varázslatos Föld körüli utazás

Eckhardt Sándor: Francia-Magyar szótára

Howard Carter - A. C. Mace: Tut-Ankh-Amen sírja

Kenneth Clark: Az akt

Jaroslav Hasek: Svejk - Egy derék katona kalandjai a világháborúban I-II.

Robert Graves: Claudius, az Isten

Grandpierre K. Endre: Aranykincsek hulltak a Hargitára

Leventhal, Yitta Halberstam: Felejthetetlen csodák

Mikszáth Kálmán: Mikor a mécses már csak pislog

Tőzsér János: Szerelmünk Görögország-Képek, emlékek, történetek

Juhász Antal: A szegedi táj vonzásában

Bertolt Brecht színművei I-II.-Helikon Klasszikusok

Gulyás Pál: Világító álom