Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Kőhalmy Tamás: Vadászati enciklopédia

Budapest, 1994. Mezőgazda Kiadó, 628 oldal, 186 ábrával, és színes fotókkal illusztrálva. Kiadói karton-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazda
Kiadás éve:
1994
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Szegedi
ISBN:
963 9239 35 6
Kötés típus:
karton
Terjedelem:
628
Nyelv:
magyar
Méret:
17.5x24 cm
Állapot:
Súly:
1189 g
10900 Ft


"A vadászat és a természetvédelem kapcsolatát vagy inkább viszonyát a természetvédelem kialakításától kezdve a gyanakvás, az egymás iránti meg nem értés, nemritkán az irigység, sőt az ellenségeskedés jellemzi. A békés egymás mellett élés, egymás kölcsönös segítése, az egymásrautaltságból következő előnyök kihasználása inkább nevezhető kívánságnak, lehetőségnek, a jövő útjának, mint széles körben tapasztalható gyakorlatnak.
Hazánk e tekintetben a középmezőnyben foglal helyet. Sokkal jobb a helyzet például a skandináv országokban, mi azonban összehasonlíthatatlanul jobban állunk e tekintetben, mint a Földközi-tenger térsége vagy pl. Afrika.
E kedvezőtlen helyzet okai között a legnagyobb szerepet a tájékozatlanságból, a tévhiedelmekből, a minden valóságalapot nélkülöző legendákból, a bizonyos rögeszmékhez való szinte már kultikus erejű ragaszkodásból eredő arány te vesztés, bizalmatlanság és előítélet játssza.
Mielőtt azonban ezek részletes ismertetésére térnénk, néhány tényt, alapelvet, sarokpontot rögzíteni kell.
- A vadászat az ember egyik legősibb tevékenysége, foglalkozása, hosszú évezredeken keresztül megélhetési forrása volt, és csak az utóbbi évszázadokban vált sporttá, a szabadidő eltöltésének egyik formájává.
- A természetvédelem intézményes formája alig több mint egy évszázada, az elmúlt évszázad második felében alakult ki, amit kezdetben bizonyos esetekben éppen a túlzásba vitt vadászat elleni fellépés is elősegített.
- Azok az értelmetlen vadpusztítások, öldöklések, amelyek a világ egyes térségeiben a múlt században hosszabb-rövidebb ideig folytak és néhány a kipusztulás előtt álló vadfaj esetében még napjainkban is előfordulnak (pl. az amerikai bölény, az orrszarvú és a bálna esetében), a szó közép-európai értelmében már nem is nevezhetők vadászatnak, inkább rablógazdálkodásnak, iparnak, orvvadászatnak, amely a vadásztársadalomnak legalább annyira ártalmas, mint a természetvédelemnek.
- Vadászat nélkül a természet egyensúlya nem borulna fel, ez a tevékenység tehát a természet (és a természetvédelem) számára nem szükségszerű, hosszú távon azonban a természet védelme nélkül a vadászat létalapja megszűnik. E tekintetben a természetvédelem elsődlegessége elvilalhatnllan."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás