Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Örley Dénes: A horgászbot

Budapest, 1989. Mezőgazdasági Kiadó, 43 oldal, 47 ábrával, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Mezőgazdasági
Kiadás éve:
1989
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Alföldi
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
43
Nyelv:
magyar
Méret:
14x20.5cm
Állapot:
Súly:
58 g
990 Ft


Botok a fenekező horgászathoz


Hazánkban a legelterjedtebb horgászati módszer a fenekezés, így eszköztára is igen széles. Gondoljunk csak arra, hogy sokan azt tartják „igazi" fenekezésnek, ha a nagyméretű etetőkosárral, amelyet gyakran még ólom is terhel, 80-100 m-es, sőt még ennél is nagyobb távolságra dobálva érik el a horgászhelyet. Sajnos kevesen használnak finomabb felszerelést, amikor csupán borsónyi ólommal, 0,25-ös zsinórral és a horgászhelytől csak 10-15 m-re horgásznak, pedig ez a fajta fenekezés gyakran sokkal eredményesebb.
Természetesen a két véglet között a lehetőségek száma igen nagy. Nem szükséges pl. az élő kishallal csaiizott horgot nagy távolságra dobni, ha azt akarjuk, hogy kishalunk élve maradjon. (A nagy távolságra repített kishal a fenekezőkészséggel akkora sebességgel csapódik a vízbe, hogy az ütés azonnal megöli.)
A fenekezőbotot tehát mindig a módszernek megfelelően célszerű kiválasztani. Helyzetünket jelentősen megkönnyíti, hogy a fenekezés csak rendkívüli esetekben kíván speciális botot. Elég, ha arra gondolunk, hogy a fenekezőbotot nem kell állandóan kézben tartani, ezért a súlya csaknem közömbös. Egyaránt megfelelnek tehát a teleszkópos rendszerű, egy- vagy többrészes botok. Nem is kell feltétlenül csőbotnak lennie, hiszen a tömör üvegbot ugyanúgy megteszi. Itt szeretném azonban megjegyezni, hogy speciális célra készített botokat vétek fenekezésre befogni, hiszen pl. egy drága pergetőbot árában azt a különleges igényt is megfizettetik, amiért ezek a botok könnyűek, miközben a fokozott terhelést is jól tűrik. Természetesen „a szükség törvényt bont" elve alapján ezek a botok ugyancsak megfelelnek a követelményeknek, így „végszükségben" erre a célra is használhatók. Azt viszont már semmiképpen sem tanácsolnám, hogy valaki legyező- vagy könnyű úszózásra készült match-botot használjon fenekezésre.
A fenekezés technikája alapján a bot megválasztásához a következőkre kell figyelemmel lenni: az elérni kívánt dobási távolságra, a fenék jellegére (akadósságára), a várható halak nagyságára."


A művészet története: Amerika, Afrika, Óceánia

Richard Hughes: Szélvihar Jamaikában

Csorba Csaba: Legendás váraink

Sergio Failoni: Hangfogó nélkül

Ujváry Zoltán: Huncut adomák Gömörből

Wayne Rice: Fején a szöget!

Taar Ferenc: A kacér múzsát szolgáltam-A debreceni Csokonai Színház-Dedikált!

Hóman-Szekfű: Egyetemes történet I-IV.

Nyakas Miklós: Hajdú-Bihar megye címerei-Dedikált!

M. Kiss Csaba - Kásás Tamás: Kása

Barcsay Jenő: Művészeti anatómia

Kóka Rozália: Egy asszon két vétkecskéje

Selye János: Álomtól a felfedezésig-Egy tudós vallomásai

Pearl S. Buck: A kínai rabszolgalány

Ross Macdonald: A dollár túlsó oldalán

Csodaszép Magyarország - Hazánk legszebb tájai és látnivalói

Bencze Tibor László: Elektronhobby '76

Kanyó András: Horthy és a Magyar tragédia

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Janusz Wociechowski: 250 elektronikai kapcsolás