Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Rakonczay Zoltán(szerk.): Sas-Hegytől a Kálvária-Dombig

Rakonczay Zoltán(szerk.): Sas-Hegytől a Kálvária-Dombig

Kiadó:
Mezőgazda
Kiadás éve:
1992
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Szikra
ISBN:
963-81-5012-8
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
367
Nyelv:
magyar
Méret:
12x16cm
Állapot:
Súly:
301 g
1790 Ft


"A védett területről 12 emlősfaj előfordulása ismert, a térség részletesebb kutatása feltételezhetően emeli a fajszámot. A jelenleg ismertek fontosabbjai: menyét, her-melin, molnárgörény, ürge. Gyakori a róka. Mint az ország legtöbb részén, itt is kevés a mezei nyúl, alkalmi vendég a vaddisznó és a szarvas, viszont nagyon gyakori az őz.
Az ürgében gazdag gyepes területek a ragadozó madarak táplálkozó helyei, fenntartásukról feltétlenül gondoskodni kell.
A térség legjelentősebb természeti értéke a túzok, populációjában drasztikus állománycsökkenés következett be. Jelenleg alig néhány egyede él a területen. Ez nemcsak a faj számára alkalmas élettér beszűkülésével -gyepfeltörés, intenzív legeltetés, késő tavaszi mezőgazdasági munkák stb. - következett be. Szerepe volt olyan rossz időjárási körülményekkel visszaélő emberi magatartásnak is, mint amilyenre Széchenyi Zsigmond emlékeztette az olvasót. Széchenyi Zsigmond idézi a Vadász és Versenylap c. folyóiratban 1860-ban „Túzokveszedelem" címmel megjelent jelentést. Ebben Alapi Salamon Zs. arról tudósít, hogy az 1859. december 20-i és 21-i ólmos eső végveszélyt jelentett a túzokok számára. A 30 óráig tartó fagyos eső alatt a túzokok tollai jégcsapokká váltak, a szegény állatok nem tudtak elrepülni, így a különben nehezen elejthető állatot ebben a védtelen állapotában a falvak lakói részben elevenen fogták el, részben baltákkal verték agyon. Feltevések szerint 180-200 db túzok esett ezen a két napon az emberi barbárság áldozatául.
A terület mai, részben mesterséges úton, részben spontán kialakult képe kellemes és elég változatos, zöld sziget, maroknyi természet az ipartelepek közelségében. A terület természetvédelmi fejlesztési tervének feladata
meghatározni azt a természetvédelmi kezelési módot, mely a foltonként jelentkező csátés láprétek, homoki árvalányhajas sztyepprétek és a kiszáradó láprétállományok növénytani fajgazdagságát helyreállíthatja. Ebben a tervben kell a természeti értékek veszélyeztetése nélkül látogatható területeket is meghatározni, kijelölni és megteremteni a látogatás előfeltételeit."


Rónay György: A klasszicizmus

Eckhardt Sándor: Magyar-Francia szótára

Robin Kerrod: Velünk élő állatok

Dr. Zuckerkandl Ottó: A sebészeti műtéttan alapvonalai

Végh Antal: Nyugati utakon

John Galsworthy: Meghalni a szerelemért

Képes történelem-Varga Domokos-Csaba József: Vér és arany-Magyarország 1849-1914 között

A honvédelem négy éve 1990-1994

Fekete István: Hajnal Badányban - 1. kiadás!

Studinka László: Egy marék vadászemlék

Eötvös Károly: A Nazarénusok

Dale Carnegie: Sikerkalauz 3.

Fábián Janka: A német lány

Slatin Rudolf: Tűzzel-vassal a Szudánban I-II. 1896.

Krsna Az Istenség Legfelsőbb Személyisége

Fekete István: Csi - 1942.

Herman Ottó: A magyar halászat könyve I-II. - Egybekötve - Reprint

Van Eyck festői életműve

Chevy Stevens: Nincs menekvés

William Thackeray: Vanity Fair