Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Széky Pál: Állat az állatnak üzen - Biokommunikáció

Budapest, 1986. Natura Kiadó, 235 oldal, 76 ábrával, kiadói papírborítóban, jó állapotban.

Kiadó:
Natura
Kiadás éve:
1986
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Egyetemi
ISBN:
963-233-121-4
Kötés típus:
papír
Terjedelem:
235
Nyelv:
magyar
Méret:
14x20cm
Állapot:
újszerű
Súly:
284 g
1500 Ft


"Az optikai szignálok jelentősége a kommunikációban


Szinte alig van olyan életfunkció vagy viselkedésmozzanat, amelyhez a nappali életet élő állatnak ne lenne szüksége optikai információkra. Minden helyváltoztató mozgás optikai úton való iránykereséssel és távolságbecsléssel jár együtt. Mindehhez számtalan optikai információra van szükség. Az élőhely megválasztása, a táplálék felkutatása és a megfelelő táplálék kiválasztása mind optikai ingerek segítségével lehet csak sikeres. Az optikai ingerek információt továbbító szerepe az együtt élő fajok között éppen olyan fontos, mint a fajon vagy a populáción belül, a fajtestvérek között.
A fajok közötti kommunikációra a ragadozó és a zsákmányállat kapcsolata során találjuk a legtöbb példát. A ragadozó számára (a nappal vadászó fajok esetében) a zsákmányállat utáni nyomozás, az üldözés, a viaskodás lehetetlen lenne fényingerek és látószervi működés nélkül. A legtöbb állat (kivéve talán a csúcsragadozókat) zsákmányoló és zsákmányállat is; mindegyiknek vannak ellenségei, s így nemcsak támadni, hanem védekezni, nemcsak üldözni, hanem menekülni vagy elbújni is tudnia kell. Kötetnyi példát lehetne felsorolni arra, hogy a ragadozóktól veszélyeztetett zsákmányállatok hogyan, milyen optikai információt szolgáltató statikus jellegekkel és dinamikus mozdulatokkal védekeznek ellenségeikkel szemben.
Egyik ilyen általános viselkedésforma az elrejtőzés. Ez történhet a környezetbe való beleolvadást lehetővé tevő védőszíneződéssel vagy elbújással. Ezek valóban próbára teszik a ragadozó látószervének működését. A mozgás kiiktatása (a merevedés vagy a holtnak tettetés is) csökkenti az optikai információk mennyiségét és ezzel növeli a zsákmányállattúlélési esélyeit. Néha hamis optikai kulcsinger menti meg a zsákmányállat életét. Ilyenek a hamis nyomok vagy az élénk színű testrészek, menekülés közbeni mutogatása majd eltüntetése. Ilyen célt szolgál a gazellák jellegzetes farok körüli fehér foltja (az un. tükör), amelyet futás közben messziről jól lát az őket üldöző ragadozó (ennek alapján a távolságcsökkenést is le tudja mérni). Ha viszont biztonságosabb helyre érnek, megállnak, oldalt vagy szembefordulva már eltűnik a fehér folt, és a ragadozó egy pillanatra megzavarodik, ami elég lehet a végleges megmeneküléshez."


Bohumil Hrabal: Véres történetek és legendák

A fejfájás, az asztma és a szénanátha gyógyítása a természetgyógyászat segítségével - 2004

A. Pochhammer: Beethoven's Symphonien Nr. 1.

Shakespeare összes művei I-VII.

Képes történelem-Makkai László: A reneszánsz világa

Fekete Sándor(szerk.): Aki horgász akar lenni - Horgásztörténetek

Róna István: Híres vadászkalandok

Corinne Ullrich: John Lennon

Bertóti István: Vadgazdálkodás és vadászat - 1. kiadás!

Haller János: Hármas história - 1866

Arany János balladái

A. D. Speransky: A Basis for the Theory of Medicine

Russell Hart · Stephen Hart: A Waffen-SS fegyverei és harceljárásai

Alexander Buchner: Franz Liszt in Böhmen

Ken Follett: Az idők végezetéig

Gyulai Ferenc: Halszerelem

Az év természetfotói - Magyarország 2011

Michael Chinery - Gordon Riley: Ízeltlábúak (Fürkész könyvek)

Dr. Ócsag Imre: A puli

Búvár zsebkönyvek-Ősállatok