Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Vigh József (szerk.): A horgászat kézikönyve

Budapest, 1963. Sport Kiadó, 294 oldal, 125 ábrával illusztrálva, kiadói félvászon-kötésben, pici foxing foltok a gerincén, egyébként jó állapotban.

Kiadó:
Sport
Kiadás éve:
1963
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Franklin
Kötés típus:
félvászon
Terjedelem:
294
Nyelv:
magyar
Méret:
14.5x21 cm
Állapot:
Súly:
366 g
2490 Ft


"Az oldalról jövő szétszórt fény a legjobb. Ezért eredményesebb a kora délelőtti és késő délutáni napszak. Yerőfényes időszakban a partmenti nagyfák által jól beárnyékolt sötétebb vízrészeken eredményesen horgászhatunk.
A vízállás leginkább a folyóvizeken befolyásolja a csukázó eredményeket. A tapasztalat azt mutatja, hogy a magas, áradó, zavaros vízben a kapás teljesen leáll. A közepes, megállapodott, opálos színű vízben lehet a legjobb eredményeket elérni. Ezt is a jobb, illetve rosszabb látási viszonyokkal lehet magyarázni.
A csuka a különböző színekre másképp reagál, ezt akváriumi kísérletek bizonyítják. Bebizonyosodott, hogy a horgászok nem véletlenül festik be a különböző villantókat vörös színűre és alkalmaznak rajtuk ugyanilyen színű bojtokat, mert a csukák a kísérleteknél is a vörös színre figyeltek fel a legjobban.
Ha a csuka a táplálék megszerzésében csak a „vaksi" szemére lenne utalva, nagyon rosszul járna. Azonban teljes sötétségben is segítséget nyújt a táplálék szerzéséhez az általános halismeretnél bővebben tárgyalt, úgynevezett oldalvonal. Még ma is vitatott kérdés, hogy a halak hallanak-e, és ha igen, milyen hangokra reagálnak. Az oldalvonal a csukánál az esetleg teljesen hiányzó hallást, s az érzékelés egyéb szerveit is helyettesíti. A csuka a nagyobb távolságban feléje úszó halat is.azonnal észreveszi, mert az oldalvonal felfogja a sima úszás által a vízben keltett enyhe rezgéseket is.
Ezzel magyarázható, hogy a teljesen beárnyékolt, sötét vizekben, amelyeknek mélyebb részein a csuka már szinte egyáltalán nem lát, a vízbeeresztett élő kishalunk, támolygó vagy pergető-villantónk felkelti a „figyelmét", mert az oldalvonal felvevő készüléke jelzi a csalihal és a villantok okozta rezgéseket.
A csukahorgászatnál nem mindig a nagyobb rezgést, vibrációt okozó villantó a legfogósabb, sőt éppen ellenkezőleg, rendszerint a támolygó HEINTZ-féle kanál és a ZET villantó a legeredményesebb (104. ábra). A villantok befestése különböző színekre semmi esetre sem árt, mert így a csuka a villantót nemcsak az oldalvonalával érzékelheti, hanem az élénk színeket meg is láthatja.
Úszás horgászat élőhallal. Ezt a módszert rendszerint csak teljesen álló vízrészeken alkalmazzuk. Az úszós horgászathoz kizárólag élőhal csalit használunk. A bot, orsó és zsinór tekintetében különösebb kívánalmak nincsenek."


Balassa Imre-Gál György Sándor: Operák könyve

Örösi Pál Zoltán: Kis méhészkönyv

Bíró-Weller: Angol-magyar kéziszótár

Kurt Lampert: Az édesvizek élete

Vázsonyi Endre: Rémusz bácsi meséi

Weszprémy Kálmán ifj.: A magyarországi zsidók statisztikája

Gróf Edelsheim Gyulai Ilona: Becsület és kötelesség 1. -Aláírt!

dr. Csabai István: Fakeresztek mentén - Népek országútján

Émile Zola: Állat az emberben

Hy Conrad: Tökéletes gyilkosságok?

Tanulmányok Erdély történetéről

Gulyás Csaba: 128 lépés a skót whisky világába

Reményik Sándor: Romon virág

Hjorth & Rorsenfeldt: A tanítvány - Skandináv krimik

Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Kovács Éva, Lovag Zsuzsa: A magyar koronázási jelvények

Frischherz, Skop: Fémtechnológia 1.-Alapismeretek

Márai Sándor: Eszter hagyatéka

Shakti Gawain: Élj a fényben

Mikszáth Kálmán: Különös házasság