Méliusz Antikvárium Antik könyvek, használt könyvek, régikönyvek

Zolnay László: Az elátkozott Buda - Buda aranykora

Budapest, 1982. Magvető Könyvkiadó, 605 oldal, szövegközti képekkel illusztrálva, kiadói egészvászon-kötésben, jó állapotban.

Kiadó:
Magvető
Kiadás éve:
1982
Kiadás helye:
Budapest
Nyomda:
Kner
ISBN:
963-271-583-7
Kötés típus:
egészvászon
Terjedelem:
605
Nyelv:
magyar
Méret:
17.5x24.5cm
Állapot:
Súly:
1510 g
1690 Ft


"Át kell őt adni a papnak, aki aztán gondoskodjék arról, hogy a boszorkány kemény böjtöléssel vezekeljen, és így hitében megerősödjék. Majd minekutána megböjtöltették, hazabocsátják. Ha azonban újra ördöngös mesterség űzésén kapják, ismét csak a templomba hurcolják. Itt a templomnak tüzes kulcsával megbélyegzik homlokát, mellét és hátát. Ha pedig harmadjára is visszaesik, világi bírónak adják át.
Szent István korára azonban a boszorkányságban való hitnek már figyelemre méltó egyháztörténeti „priusza" van.
A X. században Regino apát, akit korai forráskritikánk magyargyűlöletéről ismer, már felhívja egyháza figyelmét a rontó boszorkákra. Már nála felmerül, hogy a boszorkány éjszaka a pogány Diána istenasszonnyal, Heródiással s más bűnös személyekkel együtt állatokon lovagol. Ugyanezekben az időkben az egyház a híres Canon Episcopi című enciklikában még azt hirdeti, hogy a boszorkányság csupán babonás hiedelem, a benne való hitet az ördög sugalmazza az embernek, ezért ezt a tévhitet üldözni kell. ..
így hát Szent István király törvénye a boszorkányság vonatkozásában keményebb volt magának az egyháznak hivatalos kánonánál. Ennek magyarázata: Szent István a pogány szertartások hitét nevezte boszorkányságnak. Márpedig ez a régi hit még 1046-ban felkísért az emlékezetes Vata-lázadáskor. És a leírások egyike Vatának s fiának, Jánosnak egyik bűnjelét abban látja, hogy „magos ét pythonissas" - vagyis jósnőket és táltosokat - tartott maga körül.
S hirtelenjében - az 1046. évi pogánylázadásról és Vatáról esvén szó - talán összefüggést is láthatnánk a Gellérthegy és a boszorkányság ügye között. Hiszen e pogánylázadásnak egyik leglátványosabb bosszútette éppen e hegy lábánál esett meg: Gellért püspöknek s társainak felkoncolása. Ám mégsem innen ered a Gellérthegynek mint a „boszorkányok hegyének" a mítosza! (A magyarázat, mint majd látjuk, sokkal újabb keletű, sokkal prózaibb.)
Külföldön először Kölnben olvasunk holmi boszorkányperről. 1075-ben egy asszonyt taszítanak le a kölni városfalról, mondván: bűbájosságával megzavarja az emberek nyugalmát. Nem sokkal később Angouleme-ben egy asszonyt azért végeznek ki, mert megbabonázta a vár urát. Nem sokkal utóbb pedig Rómában vetik máglyára a bűbájos szép Finicellát.
Hazai középkori kriminalisztikánknak jó tükre a XIII. század eleji Váradi Regestrum, s ennek anyagában is csak rontásról, bűbájosságról olvashatunk. A boszorkányság itt - mint büntetéssel sújtott bűn - nem szerepel.
Furcsa módon az egyház boszorkányelméletében éppen annak az Aquinói Szent Tamásnak fellépése hozott kárhozatos változást, aki dualista világszemléletével, más vonatkozásokban, haladó erőt jelentett. Szent Tamás ugyanis meghirdette: igenis létezik a démonok világa, az ördögnek fennhatósága alatt. A démonok hatalmában áll, hogy az embereket megrontsák, nekik rosszat okozzanak. A boszorkányságot ezért azonosnak tekintette az eretnekséggel."


Oláh Sándor: A családi ház kertje

Krúdy Gyula: Álmoskönyv-Tenyérjóslások könyve

G. A. Bürger: Münchhausen kalandjai

Gerő László: A budai várnegyed

Vass Virág: Franciadrazsé

Kismamák nagykönyve a fogantatástól 3 éves korig

Hajdú-Bihar Megye népművészete

Debra Doyle-James D. Macdonald: A mágikus szobor - Varázskör III.

Zempléni P. Gyula: A floridai kalandhősök

Földi Pál: Harc a Maláj-tengeren-Konvoj csata az Északi-tengeren

Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője - 2011.

Albert Györgyi: Miért pont ők? A férfiak fogságában

Dr. Sarah Brewer: Az emberi test - Bevezetés az emberi anatómiába

Kapturné Bíró Beáta: Ünnepi műsorfüzet 4.

Dr. Pungor Ernő: Műszaki és természettudományi Ki Kicsoda A-Z

J. K. Rowling: Harry Potter és a Bölcsek Köve - 1. könyv

Michael Levey: A festészet rövid története

Németh László: Bűn

Kós Károly: Az országépítő

Máté Imre: Yotengrit I-II.